Skip to main content
فهرست مقالات

در سرمایه گذاری های صنعتی باید صدور تولیدات در اولویت باشد

ISC (3 صفحه - از 29 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : صنایع، صادرات، بخش صنعت، سرمایه‌گذاری، تولید، رشد سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی، ارزش صادرات محصولات صنعتی ایران، وزارت صنایع، ارزش صادرات صنعتی ایران، رشد

شمار صنایع نوبنیاد کشور در سال‌های پس از خاتمهء جنگ تحمیلی با رشد سرمایه‌گذاری‌ بخش‌های خصوصی،دولتی و تعاونی در این زمینه رو به افزایش نهاده است.با این وجود هنوز بخش قابل توجهی از صنایع در سال‌های پیش از اجرای نخستین برنامهء پنج‌سالهء توسعه‌ اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور تأسیس شده‌اند.با توجه به رشد روزافزون فن‌آوری‌های‌ تولید،در حال حاضر از دید بسیاری کارشناسان،مدت استهلاک سرمایه ثابت در بخش صنعت‌ می‌بایست حدود 10 سال منظور شد.به عبارت دیگر صنایع دیرپاتر از آن از لحاظ فن‌آوری‌ تولیدات صنایعی عقب‌مانده و خارج از رده تلقی می‌شوند،هرچند که در ایران کارخانه‌هایی با قدمت حدود نیم قرن نیز هنوز کار می‌کنند. با عنایت به موضوع رشد فن‌آوری،علوم و دانش بشری و تولید کالاهای نو با فن‌آوری‌ پیشرفته،ضرورت دارد که بخش صنعت از سرمایه‌گذاری پویا برای بهره‌گیری از علوم‌ کاربردی و فن‌آوری‌های جدید برخوردار گردد. در این گزارش ضمن ارزیابی سرمایه‌گذاری در بخش صنعت در سال‌های اخیر به بررسی‌ موضوع سرمایه‌گذاری‌های جدید صنعتی می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"میزان سرمایه‌گذاری در صنایع تحت پوشش وزارت صنایع در برنامۀ اول به 4 هزار میلیارد ریال و 4 میلیارد دلار رسید که 65 درصد این رقم از سوی بخش خصوصی و 35 درصد آن توسط دولت و نظام بانکی تأمین مالی شد. در این گزارش آمده است:اگرچه با توجه به تعداد زیاد موافقت اصولی‌های صادره توسط وزارتخانه‌های صنعتی و گستردگی آنها،ارقام قطعی هزینه‌های سرمایه‌گذاری انجام‌شده طی دوره برنامه مشخص نیست،لکن براساس ارقام مجوزهای صادره،میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده در طرح‌های تحت پوشش وزارت صنایع حدود 3861/6 میلیارد ریال و برای طرح‌های تحت پوشش وزارت جهاد سازندگی 136/3 میلیارد ریالی طی دورۀ برنامه برآورد گردیده است. این گزارش می‌افزاید:نرخ پایین به بهره‌برداری رسیدن موافقت اصولی‌ها(نسبت پروانه‌های تأسیس به موافقت اصولی) طی دورۀ برنامۀ اول و عدم ایجاد تغییر ساختاری در صنعت به لحاظ تأخیر در به ثمر رسیدن طرح‌های واسطه‌ای صنعتی، گویای عدم دستیابی به بازدهی قابل قبول برای هزینه‌های سرمایه‌ای انجام شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.