Skip to main content
فهرست مقالات

نقش بورس در تجهیز منابع ریالی و ارزی برای توسعه صادرات صنعتی

ISC (2 صفحه - از 32 تا 33)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، بورس، توسعه صادرات کالاهای صنعتی، صنعتی، نقش بورس در تجهیز منابع، توسعه صادرات صنعتی، رشد صادرات صنعتی، سرمایه، بازار، بازار سرمایه

توسعه صادرات کالاهای صنعتی و افزایش سهم این کالاها در سبد کالاهای صادراتی غیرنفتی،نیازمند رشد کمی و کیفی تولیدات کارخانه‌ای است.درحال حاضر تولیدات ما زاد بر نیاز بازار داخلی برای صادرات‌ اختصاص می‌یابد که بازاریابی و فروش آن در فراسوی مزرهای ملی چندان سهل نیست. در هر صورت برای رشد صادرات صنعتی،ابتدا می‌بایست کالاهایی با هدف صادرات تولید گردد و سپس‌ مراحل بازاریابی و فروش آن در خارج از مزرها تحقق پیدا کند.آنچه مسلم است بسیاری از محصولات صنعتی‌ ایران فاقد مشخصات و ویژگی‌های موردنظر مشتریان خارجی است و به همین جهت محصولات صنعتی از تنوع کافی و نیز قدرت رقابت لازم برای فروش در بازارهای خارجی بهره‌مند نیستند. کارشناسان با اشاره به ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت،تأکید دارند که‌ سرمایه‌گذاری‌های جدید صنعتی با ارزیابی دقیق اقتصادی و دید صادرات محصولات تولیدی می‌بایست‌ تحقق پیدا کند و بر فروش در بازارهای خارجی متکی باشد تا بتواند رشد صادرات صنعتی را قوام و دوام بخشد. اما سرمایه‌گذاری در بخش صنعت با موانعی روبه‌روست که محدودیت منابع سرمایه‌گذاری و بازارهای‌ سرمایه از آن جمله می‌باشند.تجهیز بازار سرمایه برای تأمین تقاضای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، نیازمند استفاده گسترده از ابزارهای بازار سرمایه می‌باشد که«بورس سهام»عمده‌ترین آن است. در این گزارش بطور اختصار،به موضوع بورس سهام و نقش آن در تجهیز سرمایه‌گذاری صنعتی می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی: "کارشناسان با اشاره به ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت،تأکید دارند که سرمایه‌گذاری‌های جدید صنعتی با ارزیابی دقیق اقتصادی و دید صادرات محصولات تولیدی می‌بایست تحقق پیدا کند و بر فروش در بازارهای خارجی متکی باشد تا بتواند رشد صادرات صنعتی را قوام و دوام بخشد. این تفاوت فاحش در سهم بازار سهام در تأمین منابع سرمایه‌گذاری صنعتی در ایران در مقایسه با دیگر کشورها،هشدار واضحی است که مکانیزم استفاده از بورس اوراق بهادار در تجهیز منابع سرمایه‌گذاری باید به سرعت تقویت گردد. از آنجا که شیوۀ استفاده از بورس به عنوان مسیر مطمئنی برای سرمایه‌گذاری‌ها به‌ویژه سرمایه‌گذاری صنعتی در اقتصاد امروزی رایج می‌باشد و می‌تواند مالکیت و مشارکت مردمی در اداره امور اقتصادی را ترویج کند،لذا برای جلب سرمایه‌های سرگردان و پس‌اندازهای خرد مردم در فعالیت‌های مولد اقتصادی و تأمین نیازهای سرمایه‌گذاری بخش صنعت،ضرورت دارد که بازنگری در آیین‌نامه‌های اجرایی بورس اوراق بهادار تهران،هرچه سریع‌تر صورت بگیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.