Skip to main content
فهرست مقالات

بگذارید دلار را به روسیه بازگردانیم

ISC (2 صفحه - از 17 تا 18)

کلید واژه های ماشینی : روسیه، دلار، اقتصاد، بی‌ثباتی ارزش پول ملی، پول، نظرات معاون بانک مرکزی روسیه، دلاری‌کردن اقتصاد روسیه، بی‌ثباتی فزاینده‌تر در اقتصاد ملی، سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول، دلاری‌کردن اقتصاد

حفظ ارزش ملی و قدرت خرید مردم،از مهم‌ترین اهداف اقتصادی و وظایف اصلی دولت‌ها به شمار می‌رود.بی‌ثباتی ارزش پول ملی،بحران اعتماد در میان مصرف‌کنندگان را به‌وجود می‌آورد،تا جایی که افزایش سریع سطح‌ عمومی قیمت‌ها،پول را به«پول‌سوزان»تبدیل می‌کند و این تصور را در مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند که برای مصون ماندن پس‌اندازهایشان از نزول‌ ارزش،آن را به ارزهای معتبر تبدیل کنند.این روند،بی‌ثباتی فزاینده‌تر در اقتصاد ملی را دامن می‌زند. اگرچه دلاری‌کردن اقتصاد از نظر بسیاری از دولت‌ها امری ناپسند تلقی‌ می‌شود که همواره با آن مخالفت می‌کنند،اما تا هنگامی که اقتصاد ملی از بنیان‌های سالمی برخوردار نشود،روندی عادی و غیررسمی است. «بگذارید دلار را به روسیه بازگردانیم»،عنوان مقاله‌ای است که‌ «گریگوری مانکیو»استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد تهیه کرده و در شماره اخیر نشریه«فورچون»چاپ شده است.در این مقاله،نویسنده با ارزیابی نظرات‌ معاون بانک مرکزی روسیه و معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا و تحلیل خود،از دلاری‌کردن اقتصاد روسیه تا حدودی حمایت می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"جایگزینی روبل با دلار آمریکا نیز که از گوشه و کنار به دولتمردان روسیه توصیه می‌شود،نیز ممکن است نگرانی روس‌ها از گسترش فشارهای تورمی را تا حدودی از بین ببرد،لیکن به نظر نمی‌رسد که درمانی برای اقتصاد بیمار روسیه باشد. نویسنده با اشاره به آنکه برای یک دولت سهل نیست که پول خود را به *فقدان برنامه‌ریزی منسجم اقتصادی در روسیه و پیروی کورکورانه از سیاست‌های صندوق بین المللی پول و دولت آمریکا سبب شده است با وجود دریافت میلیاردها دلار وام و کمک‌های اقتصادی از غرب، اقتصاد روسیه با دشواری‌ها و سرنوشت تأسف‌بار کنونی روبه‌رو باشد. وی معتقد است که حذف قدرت بانک مرکزی و پذیرش سیاست پولی آمریکا برای دولت قابل تحمل نیست، اما گاهی در جهت صحیح است،زیرا دلاری‌کردن شکل افراطی پذیرش نرخ ارز ثابت است،مشروط بر آنکه بانک مرکزی،ذخایر دلاری کافی داشته باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.