Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در اقتصاد ملی

ISC (2 صفحه - از 21 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : شورای عالی بررسی و تعیین، بررسی و تعیین الگوی مصرف، جایگاه شورای عالی بررسی، تعیین الگوی مصرف در اقتصاد، الگوی مصرف در اقتصاد ملی، اقتصادی، بررسی الگوهای مصرف و سرمایه‌گذاری، سیاسی، تعیین الگوی مصرف تشکیل، کشورهای در حال توسعه

تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصادی کشور،به توجه کافی در زمینه‌های‌ گوناگون،به‌ویژه بخش‌های مصرف و سرمایه‌گذاری نیاز دارد.در کشورهای‌ در حال توسعه مانند ایران که همواره کمبود منابع سرمایه‌گذاری برای‌ دستیابی به رشد و توسعهء اقتصادی پایدار به چشم می‌خورد،بررسی الگوهای‌ مصرف و سرمایه‌گذاری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا که جریان بین المللی سرمایه به کشورهای در حال توسعه همواره با کندی مواجه بوده و تحت تأثیر عوامل سیاسی و سیاست‌های خاص دولت‌های‌ بزرگ قرار داشته،کشورهایی که خواستار حفظ استقلال سیاسی و اقتصادی‌ خود می‌باشند،بیش از پیش باید به منابع اقتصاد ملی و بهره‌برداری بهینه از آنها اهتمام ورزند. در سال‌های اخیر اقتصاد ایران با رعایت نشدن الگوی صحیح مصرف در بخش‌های عمومی و خصوصی روبه‌رو بوده و منابع قابل سرمایه‌گذاری را از دست داده است.به منظور اصلاح این‌امر،شورای عالی بررسی و تعیین الگوی‌ مصرف تشکیل شد. به منظور آشنایی با این شورا،اهدف و وظایف و نیز عملکرد آن،گزارش‌ حاضر ارایه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"جایگاه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در اقتصاد ملی اشاره: تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصادی کشور،به توجه کافی در زمینه‌های گوناگون،به‌ویژه بخش‌های مصرف و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اعضای شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف عبارتند از:ریاست جمهوری(و یا معاون اول رییس جمهور) به عنوان رییس شورا،وزیر بازرگانی، وزیر امور اقتصادی و دارایی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،وزیر صنایع، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،وزیر ذی‌ربط حسب مورد و به تشخیص دعوت رییس شورا،دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر و به انتخاب مجلس شورای اسلامی و وزیر دادگستری. کمیتۀ کار نیز گزارش‌ها و نتایج مطالعات انجام شده در گروه‌های مختلف کارشناسی مزبور را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد و مسؤولیت تنظیم گزارش‌ها برای ارایه به شورای عالی را به عهده دارد. شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در هریک از زمینه‌های مورد اشاره(گروه‌های کاری)مصوباتی داشته است که در صفحات آتی ارایه می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.