Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله: بهبود کیفیت گزارشگری بانک ها

نویسنده:

(5 صفحه - از 3 تا 7)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، بهبود کیفیت گزارشگری بانک ها، ریسک اطلاعات، اطلاعات افزایش و ریسک اطلاعات، استفاده‌کنندگان اطلاعات افزایش و ریسک، بورس، سهام، شفافیت گزارش‌های مالی بانک‌های ایران، گزارشگری مالی، ضوابط

در حال حاضر،شش بانک خصوصی به‌ صورت شرکت سهامی عام در کشور فعالیت می‌کنند و سه بانک در بورس‌ اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌اند. همچنین طبق بند"ج‌"سیاست‌های کلی‌ اصل 44 قانون اساسی،بانک‌های‌ 2Lدولتی تجارت،ملت،صادرات و رفاه‌ باید به بخش خصوصی واگذار شود. عرضه سهام بانک‌ها به عموم و خرید و فروش این سهام در بازار بورس و خارج‌ از بورس،مستلزم ارائه اطلاعات کافی‌ جهت ارزشگذاری و تعیین قیمت‌های‌ عادلانه و منصفانه است. یکی از عوامل مهم در ارزش‌گذاری‌ سهام بانک‌ها،ریسک اطلاعات است. هر چقدر کیفیت گزارش‌های مالی‌ افزایش یابد و از استانداردها و ضوابط معتبرتری در تهیه و حسابرسی‌ 3Lگزارش‌ها استفاده شود،اعتماد استفاده‌کنندگان اطلاعات افزایش و ریسک اطلاعات کاهش خواهد یافت و بر قیمت سهام تاثیر مثبت خواهد داشت. این مقاله به بررسی موضوعات مرتبط با کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی‌ بانک‌های ایران و ضوابط و استانداردهای‌ مورد استفاده می‌پردازد و پیشنهادهایی به‌ منظور بهبود آن ارائه می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"مقاله‌ بهبود کیفیت گزارشگری بانک‌ها دکتر علی رحمانی مدرس حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی (به تصویر صفحه مراجعه شود) *این مقاله در همایش شفافیت در گزارشگری مالی نظام بانکی در تاریخ‌ 6831/5/51 در دانشکده مدیریت‌ دانشگاه تهران ارائه شده است. این مقاله به بررسی موضوعات مرتبط با کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی‌ بانک‌های ایران و ضوابط و استانداردهای‌ مورد استفاده می‌پردازد و پیشنهادهایی به‌ منظور بهبود آن ارائه می‌کند. فرصت‌های بهبود کیفیت سوال اساسی این است که کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی بانک‌ها و ضوابط و استانداردهای مورد استفاده‌ چگونه است؟این سوال از چند جنبه‌ اهمیت دارد:(1)تعیین قیمت‌های‌ منصفانه و عادلانه برای سهام بر اساس‌ اطلاعات موجود در گزارش‌های مالی‌ بانک‌ها. همچنین با توجه به بند"د" ماده 13 قانون پولی و بانکی،بانک‌های‌ ایرانی می‌توانند تا سقف 04 در صد سهام خود را به اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی واگذار کنند و از دید سرمایه‌گذاران خارجی نیز استانداردها و ضوابط گزارشگری مالی بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. با توجه به تغییر و تحولات زیاد صورت گرفته در صعنعت‌ بانکداری و استانداردها و ضوابط حسابداری،گزارشگری مالی و مدیریت ریسک،در شکل و ضوابط گزارشگری بانک‌های ایران، فرصت‌های بهبود زیادی مشاهده‌ می‌شود که نتیجه اجرای آن کاهش‌ ریسک اطلاعات بانک‌ها است و عواقب و پیامدهای آن بسیار قابل توجه‌ خواهد بود. پیشنهادها برای به روز کردن ضوابط و استانداردهای حسابداری و گزارشگری‌ مالی بانک‌ها،پیشنهادهای زیر ارائه‌ می‌شود: 1-از تجارب بانک‌های ایرانی ثبت شده‌ در خارج،مثل بانک پرشیا(متعلق به‌ بانک‌های ملت و تجارت)و بانک ملی‌ لندن(متعلق به بانک ملی)استفاده شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.