Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله: بهبود کیفیت گزارشگری بانک ها

نویسنده:

(5 صفحه - از 3 تا 7)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، بهبود کیفیت گزارشگری بانک ها، ریسک اطلاعات، اطلاعات افزایش و ریسک اطلاعات، استانداردهای، استفاده‌کنندگان اطلاعات افزایش و ریسک، بورس، سهام، شفافیت گزارش‌های مالی بانک‌های ایران، گزارشگری مالی، ضوابط، کیفیت گزارش‌های، کیفیت گزارشگری مالی، قیمت‌های، سود، صورت‌های، کیفیت گزارش‌های مالی، ضوابط گزارشگری مالی، ضوابط حسابداری و گزارشگری مالی، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی، استانداردهای حسابداری، حسابداری و گزارشگری مالی، ضوابط گزارشگری بانک‌های ایران، ارزیابی کیفیت گزارشگری مالی، مستلزم ارائه اطلاعات، گزارش‌های مالی، عرضه سهام بانک‌ها به عموم، حساب‌رسی، مدل، ارائه اطلاعات کافی جهت ارزش‌گذاری

در حال حاضر،شش بانک خصوصی به‌ صورت شرکت سهامی عام در کشور فعالیت می‌کنند و سه بانک در بورس‌ اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌اند. همچنین طبق بند"ج‌"سیاست‌های کلی‌ اصل 44 قانون اساسی،بانک‌های‌ 2Lدولتی تجارت،ملت،صادرات و رفاه‌ باید به بخش خصوصی واگذار شود. عرضه سهام بانک‌ها به عموم و خرید و فروش این سهام در بازار بورس و خارج‌ از بورس،مستلزم ارائه اطلاعات کافی‌ جهت ارزشگذاری و تعیین قیمت‌های‌ عادلانه و منصفانه است. یکی از عوامل مهم در ارزش‌گذاری‌ سهام بانک‌ها،ریسک اطلاعات است. هر چقدر کیفیت گزارش‌های مالی‌ افزایش یابد و از استانداردها و ضوابط معتبرتری در تهیه و حسابرسی‌ 3Lگزارش‌ها استفاده شود،اعتماد استفاده‌کنندگان اطلاعات افزایش و ریسک اطلاعات کاهش خواهد یافت و بر قیمت سهام تاثیر مثبت خواهد داشت. این مقاله به بررسی موضوعات مرتبط با کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی‌ بانک‌های ایران و ضوابط و استانداردهای‌ مورد استفاده می‌پردازد و پیشنهادهایی به‌ منظور بهبود آن ارائه می‌کند.

خلاصه ماشینی: "مقاله‌ بهبود کیفیت گزارشگری بانک‌ها دکتر علی رحمانی مدرس حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی (به تصویر صفحه مراجعه شود) *این مقاله در همایش شفافیت در گزارشگری مالی نظام بانکی در تاریخ‌ 6831/5/51 در دانشکده مدیریت‌ دانشگاه تهران ارائه شده است. این مقاله به بررسی موضوعات مرتبط با کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی‌ بانک‌های ایران و ضوابط و استانداردهای‌ مورد استفاده می‌پردازد و پیشنهادهایی به‌ منظور بهبود آن ارائه می‌کند. فرصت‌های بهبود کیفیت سوال اساسی این است که کیفیت و شفافیت گزارش‌های مالی بانک‌ها و ضوابط و استانداردهای مورد استفاده‌ چگونه است؟این سوال از چند جنبه‌ اهمیت دارد:(1)تعیین قیمت‌های‌ منصفانه و عادلانه برای سهام بر اساس‌ اطلاعات موجود در گزارش‌های مالی‌ بانک‌ها. همچنین با توجه به بند"د" ماده 13 قانون پولی و بانکی،بانک‌های‌ ایرانی می‌توانند تا سقف 04 در صد سهام خود را به اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی واگذار کنند و از دید سرمایه‌گذاران خارجی نیز استانداردها و ضوابط گزارشگری مالی بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. با توجه به تغییر و تحولات زیاد صورت گرفته در صعنعت‌ بانکداری و استانداردها و ضوابط حسابداری،گزارشگری مالی و مدیریت ریسک،در شکل و ضوابط گزارشگری بانک‌های ایران، فرصت‌های بهبود زیادی مشاهده‌ می‌شود که نتیجه اجرای آن کاهش‌ ریسک اطلاعات بانک‌ها است و عواقب و پیامدهای آن بسیار قابل توجه‌ خواهد بود. پیشنهادها برای به روز کردن ضوابط و استانداردهای حسابداری و گزارشگری‌ مالی بانک‌ها،پیشنهادهای زیر ارائه‌ می‌شود: 1-از تجارب بانک‌های ایرانی ثبت شده‌ در خارج،مثل بانک پرشیا(متعلق به‌ بانک‌های ملت و تجارت)و بانک ملی‌ لندن(متعلق به بانک ملی)استفاده شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.