Skip to main content
فهرست مقالات

پول شویی و لایحه مبارزه با جرم پول شویی

نویسنده:

(20 صفحه - از 79 تا 98)

کلید واژه های ماشینی : پول، لایحه مبارزه با جرم پول‌شویی، پول‌شویی، جرم، مبارزه، مواد مخدر، پول‌شویی و لایحه مبارزه، قاچاق مواد مخدر، قانون، تطهیر

چندی پیش دولت از تدوین و تنظیم یک لایحه جدید و تسلیم آن به مجلس خبر داد که «مبارزه با جرم پول‌شویی» نامیده می‌شود. امروزه پول‌شویی موضوع گفتگوی بسیاری از محافل اقتصادی و سیاسی می‌باشد. پول‌شویی عبارت است از تطهیر و قانونی جلوه دادن عواید حاصل از رفتارهای مجرمانه. پول‌شویی به دلیل رشد چمشگیر جرایم و اعمال خلاف در سطح جهان توسعه بسیاری یافته است به طوری که یکی از معضلات حاد جوامع جهانی محسوب می‌شود. مقاله حاضر به بررسی مفهوم پول شویی و مسائل مرتبط با آن و اقدامات انجام شده در سطح بین‌المللی و کشورهای مختلف در راستای مبارزه با پول‌شویی و در نهایت به بررسی و ایرادات وارد بر لایحه مبارزه با جرم پول‌شویی می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"برخی دیگر از قوانین و مقررات ایالات متحده امریکا در این راستا عبارتند از: ـ قانون راز داری بانکی مصوب 1979 (the bank secercy act 1979) ـ قانون مبارزه با سوء استفاده از مواد مخدر مصوب 1988 (Anti-drug abuse act, 1988) ـ قانون سرکوب پول‌شویی مصوب 1994 (the money laundering suppression act 1994) ـ قانون جامع کنترل مواد مخدر 1970 (the comprehensive drug control act, 1970) ـ قانون مواد ممنوعه 1970 (controlled substances act 1970) ـ قانون کنترل جرایم سازمان یافته 1970 (the organized crime control act 1970) دولت انگلستان نیز قوانینی را در راستای مبارزه با پول‌شویی تصویب کرده است از جمله این قوانین «قانون جرایم راجع به قاچاق مواد مخدر» مصوب 1986 می‌باشد. کشور لبنان که دارای یکی از پیشرفته‌ترین نظامهای مالی در خاورمیانه می‌باشد از همکاری با fatf نیز خودداری کرده است در سال 2001 قانونی را مبنی بر جرم شناختن عملیات پول‌شویی در این کشور به تصویب رسانده است و علاوه بر این، بانک مرکزی لبنان نیز با صدور بخشنامه‌ای نظارت بر عملیات پول‌شویی و ارائه گزارش از تمامی عملیات بانکی مشکوک را در دستور کار خود ______________________________ 1 - حسین میرمحمد صادقی، پیشین، ص 353. ا. نیازی به قانون پول‌شویی نیست و در ضمن با نظام پولی مالی ایران همخوانی ندارد ولی باید گفت که کشور ما هم به توجه به این که در معرض ارتکاب رفتارهای مجرمانه‌ای نظیر خرید و فروش مواد مخدر قاچاق کالا و جرایم دیگر می‌باشد که به دلیل فقدان الزامات قانونی، به سادگی در قالب فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری تطهیر می‌گردد؛ بنابراین قوانین موجود برای مبارزه با این جرم کافی نیست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.