Skip to main content
فهرست مقالات

خرافه باوری پیرامون زن

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 201 تا 224)

کلیدواژه ها : زن ،باورهای خرافی ،موروث به بودن ،عنصر گناه بودن ،دوره جاهلیت

کلید واژه های ماشینی : خرافه، زن، مرد، حوا، خرافه باوری، گناه، قرآن، دختر، اسلام، آدم، دینی، ازدواج، یهود، احکام، می توان باورهای خرافی، خداوند، خرافه باوری در حوزه زنان، آدم و حوا، باورهای خرافی در عرصه زنان، روایات، خرافی، شیطان، همسر، توان باورهای خرافی در عرصه، نجس، انسان، طفیلی بودن زن، قرآن کریم، مسئله خرافه باوری، بیروت

در این نوشتار، مسئله خرافه باوری در حوزه زنان مورد بحث قرار گرفته است. خرافه به مجموعه اندیشه ها و اعمالی اطلاق می شود که پایه و اساس علمی، عقلی و دینی ندارد. با توجه به گستردگی دامنه خرافات، به طور کلی می توان باورهای خرافی در عرصه زنان را در دو بخش «اعتقادی» و «احکام و شرایع دینی» دسته بندی کرد. مقصود از خرافات اعتقادی آن دسته از اندیشه های موهومی است که ریشه در مبانی اعتقادی دارد. طفیلی بودن زن، عنصر گناه بودن و ابزار بودن نمونه هایی از خرافات اعتقادی به شمار می روند. تفکرات جاهلی، برخی از احکام و دستورات دینی را دچار تحریف کرده و به خرافاتی آمیخته است. زن به مثابه موروث به بودن، محرومیت از برخی نعمت ها و کناره گیری از او، از آن جمله است. اسلام در جهت رشد حیات فکری ـ عقلانی جامعه تلاش کرده تا مردم درست بیندیشند و حقیقت را از خرافه بازشناسند.

خلاصه ماشینی: "» (کوهن، 1350، ص 131) در انجیل نیز درد زایمان، به عنوان مجازات دایمی زنان تلقی شده است و چون زن را عامل نخستین گناه دانسته، می گوید: به همین دلیل (گمراه نمودن آدم)، خداوند درد زایمان را به حوا داد; اما به زاییدن رستگار شد، اگر در ایمان و محبت و قدوسیت و تقوا ثابت و پابرجا بماند. از این رو، وقتی قیس نزد رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آمده و اعتراف می کند: جهل و نادانی بسیاری از پدران را بر آن داشت تا به دست خویش دختران خود را زنده به گور کنند، من نیز چنین کردم، و آنگاه به تفصیل ماجرای تکان دهنده زنده به گور کردن دخترانش را بازگو می کند، در حالی که اشک حزن از دیدگان مبارک حضرت فرو می ریزد، می فرماید: من لا یرحم، لا یرحم; آنکه رحم نکند، بر او رحم نشود. اسلام آمد و این حق مسلم را به زنان بازگرداند و به آنان در انتخاب همسر، آزادی و استقلال بخشید: (والذین یتوفون منکم ویذرون أزواجا یتربصن بأنفسهن أربعة أشهر وعشرا فإذا بلغن أجلهن فلا جناح علیکم فیما فعلن فی أنفسهن بالمعروف والله بما تعملون خبیر) (بقره: 234); (والذین یتوفون منکم ویذرون أزواجا وصیة لأزواجهم متاعا إلی الحول غیر إخراج فإن خرجن فلا جناح علیکم فی ما فعلن فی أنفسهن من معروف والله عزیز حکیم) (بقره: 240) نظرخواهی رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) از حضرت فاطمه(علیها السلام) درسی بود برای پدرانی که خود را اختیاردار دختر خویش دانسته و به جای او تصمیم می گرفتند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.