Skip to main content
فهرست مقالات

اصول اخلاق زیستی

نویسنده:

(32 صفحه - از 153 تا 184)

کلیدواژه ها : ضمانت اجرا ،اخلاق زیستی ،اشتراکات ملل ،حقوق بشر و محیط زیست

کلید واژه های ماشینی : اخلاق زیستی ،اصول اخلاق زیستی ،محیط زیست ،اصول ،انسان ،حقوق ،رضایت ،Bioethics ،مفهوم ،شمار اصول اخلاق زیستی ،مفهوم اخلاق زیستی ،پزشکی ،ضرورت اصول اخلاق زیستی ،طبیعت ،درمان ،ضمانت ،مفهوم اصول در اخلاق زیستی ،تعهد ،عدالت ،قلمرو اصول اخلاق زیستی ،اعلامیه جهانی اخلاق زیستی ،اخلاق زیستی و حقوق ،اخلاق زیستی و حقوق زیستی ،اهداف عملی اخلاق زیستی ،هدف اخلاق زیستی ،قانون ،مطالعات زیستی با اخلاق پزشکی ،اخلاق زیستی با حقوق بشر ،اجرای مطالعات پزشکی زیستی ،وضع ضمانت اجرای حقوقی

نخستین مفاهیم دستوری که انسان موظف به اطاعت از آن شده،در قالب«اخلاق»شکل گرفته‌اند.تضمین وجدانی تفکر و کردار،هرچند همواره اثربخش نیست،اما می‌تواند مقدمه،توجیه یا مبنایی برای قواعد حقوقی بعدی قرار گیرد.از سوی دیگر،عملی کردن اخلاق،در باب‌ دغدغه‌های جدی بشریت،یعنی حقوق و تکالیف زیستی،مستلزم تعریف‌ مبانی و اصول جامع و مقبول برای اخلاق زیستی است.برای موفقیت و کاربردی شدن،این اصول باید با لحاظ اشتراکات ملت‌های مختلف جهان‌ تدوین شده و متظمن همگرایی و عزم بین المللی در صیانت از محیط زیست به مفهوم عام آن باشند.مسئله مهم‌تر دیگر،وضع ضمانت اجرای‌ حقوقی برای«اجرایی»کردن اصول اخلاق زیستی است که همگرایی، زمینه تحقیق آن را در سطح بین المللی فراهم خواهد کرد.

خلاصه ماشینی:

"مبانی و اصول جامع و مقبول برای اخلاق زیستی است. حقوقی برای«اجرایی»کردن اصول اخلاق زیستی است که همگرایی، کردن مطالعات اخلاق زیستی از جمله نمودهای این تحول به شمار می‌آید. در این مقاله که به بررسی اصول اخلاق زیستی اختصاص دارد، شمول روبرو خواهد بود و اساسا اخلاق زیستی بدان جهت پیشرفت کرده‌ است که به جای اتکا به منافع شخصی همچون وجدان و احساس،موضع‌ و همین امر خود مقتضی جهانی بودن اصول اخلاق زیستی است. بررسی نظری و رسیدن به نتیاج عملی است و علم اخلاق زیستی نیز از ارائه اصول برای اخلاق زیستی معنی‌ سطح جهانی تنها از طریق معرفی اصول اخلاقی زیستی قابل پذیرش است‌ اصول اخلاق زیستی باید در مواردی که شائبه نقض آنها مغایر با حقوق‌ (سعادت)باشد،اصول اخلاق زیستی نیز باید با همین هدف تفسیر شوند. توصیف اصول اخلاق زیستی است. Rendtorff,Jacob Dahl,Basic Ethical Principles in European Bioethics مداخله،تعهدی در حیطه اخلاق زیستی است و معلوم نیست که منجر به‌ گرفتن در معرض خطرات پزشکی را داراست؛هرچند این حق نیز خود دارای شرایط و محدودیت‌هایی در جهت حفظ حیات است. مسئله‌ای که مطرح می‌شود این است که آیا اصل رضایت در مورد موجوداتی غیر از انسان نیز قابل اعمال است یا اینکه باید این اصل را برای اصول اخلاق زیستی تبیین گردید،هماهنگی ندارد. Universal Draft Declaration on Bioethics and Human باید نهادهایی را برای ارائه اطالعات علمی و تشویق تشریک مساعی‌ اصول اخلاق زیستی باید بر مبنای فلسفه ارزش توجیه شوند تا بتوان‌ این رویکرد برای اخلاق زیستی باعث می‌شود تا اکثریت بتوانند"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.