Skip to main content
فهرست مقالات

عوامل تعیین کننده نرخ ارز آزاد و رسمی در ایران

نویسنده:

ISC (1 صفحه - از 89 تا 89)

کلیدواژه ها :

نرخ ارز ،: ایران ،نظریه برابری قدرت خرید ،شکاف ارزی در بازار آزاد

کلید واژه های ماشینی : نرخ ارز، وضیح دهندة نرخ ارز رسمی، نرخ ارز آزاد و رسمی، نظریه برابری قدرت خرید، عوامل تعیین‌کننده نرخ ارز، نرخ ارز بازار آزاد، عدم سازگاری نرخ ارز رسمی، توضیح‌دهنده نرخ ارز آزاد، نظریه توضیح‌دهنده نرخ ارز، نرخ ارز رسمی

در این مقاله درجه صحت نظریه برابری قدرت خرید در توضیح نرخ ارز بازار آزاد1 و رسمی در مقاطع زمانی قبل و بعد از انقلاب به آزمون کشیده می شود. نتایج به دست آمده نشان می دهد که فرم مطلق این نظریه توضیح دهنده نرخ ارز آزاد در هر دو دورة زمانی قبل و بعد از انقلاب نیست و تتنها وضیح دهندة نرخ ارز رسمی در دورة زمانی قبل از انقلاب است. بعد از انقلاب فرم نسبی این نظریه می تواند رفتار نرخ رسمی ارز را توضیح دهد و در بقیه حالات تفاوت نرخهای تورم با رشد نرخ ارز رابطة معنی داری را نشان نمی دهد . افزایش منظم و مستمر شکاف بین نرخ ارز آزاد و رسمی بعد از انقلاب، و عدم سازگاری نرخ ارز رسمی با نظریه برابری قدرت خرید در این دوره، و عدم وجود رابطه ای بین نرخ ارز رسمی و آزاد در دوره مذکور بعد از انقلاب همخوانی دارند. در واقع این گونه به نظر می رسد که بعد از انقلاب هیچ رابطه معینی بین نرخ رسمی و آزاد ارز برقرار نبوده است.

خلاصه ماشینی:

"عوامل تعیین کننده نرخ ارز آزاد و رسمی در ایران دکترسید عزیز آرمن( چکیده: در این مقاله درجه صحت نظریه برابری قدرت خرید در توضیح نرخ ارز بازار آزاد1 و رسمی در مقاطع زمانی قبل و بعد از انقلاب به آزمون کشیده می شود. افزایش منظم و مستمر شکاف بین نرخ ارز آزاد و رسمی بعد از انقلاب، و عدم سازگاری نرخ ارز رسمی با نظریه برابری قدرت خرید در این دوره، و عدم وجود رابطه ای بین نرخ ارز رسمی و آزاد در دوره مذکور بعد از انقلاب همخوانی دارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.