Skip to main content
فهرست مقالات

اثر آزاد سازی تجاری بر عملکرد بخش صنعت در کشورهای در حال توسعه (مروری بر ادبیات موضوع)

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 115 تا 132)

کلیدواژه ها :

آزادسازی تجاری ،بهره وری ،عملکرد صنایع

کلید واژه های ماشینی : صادرات، صنایع، واردات، رشد صادرات، تجاری، بهره‌وری، رشد، رشد بهره‌وری کل عوامل، رشد بهره‌وری کل عوامل صنایع، عملکرد

مطالعات تجربی که به بررسی ارتباط بین اصلاحات تجاری و عملکرد صنایع می پردازند، عواملی نظیر رشد صادرات، رشد بهره وری و تغییرات در هزینه های نهایی و قیمت ها را به عنوان معیار اندازه گیری عملکرد مورد استفاده قرار می دهند. هدف از این مطالعه بررسی نتایج مطالعات به دست آمده در کشورهای مختلف و مقایسه آنها با یکدیگر است. روش تحقیق مورد استفاده از نوع توصیفی و کتابخانه ای است. شواهد موجود در مورد کشورهای در حال توسعه نشان می دهد که آزادسازی تجاری برای رشد سریع بهره وری کل عوامل تولید تنها یک شرط لازم است و کافی نیست. این گونه کشورها در مورد بررسی اثر آزادسازی تجاری باید مواردی از قبیل کمبود سرمایه ی انسانی و زیربنای فیزیکی را مدنظر قرار دهند. همچنین، مطالعات موجود نشان می دهند که آزادسازی سریع تر و شدیدتر، منجر به رشد صادرات و ستانده ی بزرگ تر صنایع می گردد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج بدست آمده توسط این محققان عبارتند از: Thomas and Nash Nishimizu and Page 1- رشد صادرات در صنایع به طور مثبتی با رشد بهره‌وری کامل عوامل همراه است، در حالی که در رژیم‌های جانشینی واردات که محدودیت‌های کمی را به کار می برند، چنین نتیجه‌ای قابل حصول نیست. Kim Iscan Tybout Weiss and Jayanthakumaran Urata and Yokota Sjoholm Krishna and Mitra Krueger and Tuncer Golder با مطالعه‌ی اقتصاد شیلی و صنایع مصر (1986) 1 محققان دریافتند که این عامل می‌تواند دلیل مهمی برای رشد بهره‌وری کل عوامل در بازگشایی تجارت باشد. جدول 1: خلاصه‌ی برخی از آزمون‌های تجربی اصلاح تجاری و بهره‌وری کل عوامل نویسنده کشور مهمترین نتایج به دست آمده از آزمون تجربی انجام شده نیشمیزو و رابینسون (1984) ژاپن، کره، ترکیه و یوگوسلاوی 1- عدم تأیید قانون وردون؛ 2- تأیید فرضیه‌ای که توسعه‌ی صادرات از طریق انگیزه‌ی رقابت منجر به رشد TFP بالاتر می‌شود؛ 3- تأیید فرضیه‌ای که تجارت خارجی از طریق کم کردن محدودیت‌های ارز خارجی رشد TFP را افزایش می‌دهد. al Non-Reformers Protection شارما و همکارانش (2000) 1 در مطالعه‌ای که در مورد صنایع نپال انجام دادند، دریافتند که اگرچه اصلاح سیاست نرخ ارز و تجارت برای رشد بهره‌وری (در کشورهایی با حداقل درجه‌ی توسعه یافتگی) شرط لازم است، اما کافی نیست و عوامل دیگری نظیر سیاست‌های سرمایه گذاری مناسب و سرمایه‌ی انسانی نیز باید لحاظ گردند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.