Skip to main content
فهرست مقالات

ساختار کتاب درسی و رویکرد حل مسئله

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 147 تا 164)

کلیدواژه ها : حل مسأله ،برنامهء درسی ،کتاب‌های درسی ،تولید دانش ،فرآیند تفکر

کلید واژه های ماشینی : حل مسئله ،رویکرد حل مسئله ،تولید ،دانش ،تولید دانش ،ساختار کتاب درسی ،کتاب درسی ،تفکر ،علم ،تولید علم ،کتاب درسی و رویکرد ،تولید دانش فرایند حل مسئله ،دانشجو ،فرایند حل مسئله ،راهبردهای ،فرایند ،ارایه ،مهارتهای تفکر ،خرد ،متن ،انسان ،مفهوم ،تولید مواد آموزشی نقش ،فرایندهای تفکر ،حل مسأله ،فرایند تولید دانش فرایند ،متن کتاب درسی ،مرحله ،رویکرد تألیف کتاب درسی ،مهارت حل مسأله

به منظور تهیه و تدوین برنامه‌ها و کتاب‌های درسی،تولید دانش به عنوان یک راهبرد بسیار مهم باید مورد توجه قرار گیرد.تهیه و تولید مواد آموزشی نقش بسیار مهمی در یادگیری و همچنین در ارتقاء و افزایش مهارتهای تفکر دارند.از این‌رو،مهارت‌های تفکر،در طراحی و تولید مواد آموزشی باید مورد توجه قرار گیرد.علاوه بر این،هشت فرآیند برای تفکر،یعنی،شکل‌گیری مفهوم،تدوین‌ اصول،درک و فهم،حل مسأله،تصمیم‌گیری،تحقیق و تلفیق نقش بنیادی در تولید دانش ایفا می‌کنند.از میان این عوامل،مهارت حل مسأله،به لحاظ ارتباط نزدیک آن با تولید دانش،در مقالهء حاضر مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت.

خلاصه ماشینی:

"بر این اساس قبل از ارایه ویژگیهای برنامه‌ها و کتابهای درسی مبتنی بر تولید علم،این‌ موضوع قابل بررسی است که الگوها و یا فرایندهای تفکر متناسب با تولید علم کدامند؟در برنامه‌های‌ دانشگاهی کدام الگوی تفکر باید مبنا و محور باشد تا افراد را برای تولید اندیشه آماده کنند؟ بدون تردید تولید علم با"عقل و خرد"ارتباط دارد و علم در خرد و از طریق خرد تولید می‌شود. هشت فرایند تفکر را می‌توان به عنوان فرایندهای اساسی مورد توجه قرار داد1: 1-تدوین مفهوم 2-تدوین اصل 3-درک مطلب 4-حل مسئله 5-تصمیم‌گیری 6-پژوهش 7-ترکیب و ساخت -------------- (1)-فرایندهای تفکر از کتاب ابعاد تفکر در برنامه‌ریزی درسی و تدریس تالیف رابرت جی،مارزینو و دیگران ترجمه خانم دکتر قدسی‌ استفاده شده است. از بین چهار فرایند تولید دانش فرایند حل مسئله در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر پایه آن راجع به کتاب درسی دانشگاهی اصول و چارچوب تعیین می‌شود. می‌توان ساختار کتاب درسی و فصل‌بندی محتوا را با توجه به مراحل اساسی حل مسئله به صورت زیر تنظیم کرد: فصل اول:مطالبی را در بر گیرد که با مطالعه آن دانشجویان زمینهء فکری و مفهومی لازم را برای دست‌ یابی به انواع مسایل به دست آورند. ساختار کتاب درسی بر محور حل مسئله 1-مواجه ساختن یادگیرنده با مسئله 2-ارایه زمینه‌های مسئله 3-اهمیت و جایگاه مسئله 4-درخواست از یادگیرنده برای ارایه راه‌حل‌های ممکن 5-دلالتهایی برای یادگیرنده در یافتن راه‌حل 6-استماع گزارش دانشجویان 7-نقد و بررسی راه‌حل‌ها 8-جمع‌بندی 5-آسیب‌ها و موانع تولید دانش توسط دانشجو شناسایی می‌شود و در ضمن آموزش به‌ دانشجو یادآوری می‌گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.