Skip to main content
فهرست مقالات

آزادی عقیده در اسلام

نویسنده:

(22 صفحه - از 37 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : اسلام ،عقیده ،ارتداد ،پیامبر ،دین ،آزادی عقیده ،قرآن ،جهاد ،انسان ،مرتد ،آزادی عقیده در اسلام ،تفکر ،اکراه ،حق ،فکر ،خدا ،حکم ،ایمان ،اجبار ،کفر ،جنگ ،انتخاب ،سیره پیامبر ،پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ،آزادی عقیده و حکم جهاد ،مردم ،آزادی عقیده از دیدگاه اسلام ،آزادی عقیده و بحث جهاد ،حق انتخاب ،نوشتار آزادی عقیده

آزادی عقیده یکی از انواع مهم آزادی است. در این نوشتار آزادی عقیده از دیدگاه اسلام مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. نگارنده ضمن تعریف و بیان اقسام عقیده، تفاوتها و ممیزه‌های تفکر و عقیده را بحث نموده و سپس دیدگاه قرآن و سیره پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را در این موضوع مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. در پایان، به محدودیتهای آزادی عقیده و بحث جهاد و ارتداد اشاره رفته است.

خلاصه ماشینی:

"آیا عقیده، مطلق است یا محدود؟ ملاک انتخاب عقیده چیست؟ برای پاسخ به این پرسشها باید به نکات زیر توجه نمود: 1ـ عقیده مطلق، آزاد نیست؛ بلکه حد و مرز دادن به آزادی عقیده امری لازم و ضروری است؛ زیرا اولا، عقیده‌ای که انسان انتخاب می‌کند، همیشه بر مبنای تفکر و اندیشه نیست؛ بلکه اغلب عقاید بر اساس تقلید و پیروی کورکورانه از اکابر و بزرگان و پدر و مادر و یا از محیط است و نیز گاهی بر اساس دل و احساسات، عقیده‌ای ایجاد می‌شود و از آن جهت که دلبستگیها موجب تعصب، جمود، خمود و سکون است، بشر نمی‌تواند در عقیده مطلقا آزاد باشد. اسلام که به عنوان یک نظام اجتماعی بر صیانت از مرزهای بیرونی و درونی جامعه و فرد مسلمان بیشترین حساسیت و عنایت را دارد، از سر غیرت فرهنگی با تشریع حکم ارتداد، این شیوه موذیانه و مخرب را به بهترین وجه، خنثی و بر ملا ساخته است؛ اما شیوه‌ای که برای خنثی سازی این توطئه به کار می‌برد به گونه‌ای است که مانع هر گونه سوء استفاده احتمالی نسبت به حریم افکار و اندیشه‌های آزاد انسانها شده است؛ به ترتیب زیر: الف) حکم ارتداد، تنها در صورت ابراز عقیده ارتداد و تبلیغ علیه دین و برهم زدن نظم عمومی در غیر مقام علمی و استدلال است؛ در غیر این صورت، هیچ کس و به هیچ وجه در جامعه اسلامی______________________________ 1ـ عبدالرحمن الجزیری، الفقه علی المذاهب الاربعه، ج 5، ص 422."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.