Skip to main content
فهرست مقالات

تبیین مبارزات انقلابی شهید مطهری در عرصه خاطره ها

نویسنده:

(11 صفحه - از 47 تا 57)

کلید واژه های ماشینی : مبارزات انقلابی شهید مطهری، مطهری، انقلاب، استاد، امام، فریمان، ایدئولوژی، سابقه مبارزاتی استاد شهید، اسلامی، روحانیت

از آیت‌الله مشکینی می‌پرسند: «اگر ممکن است از سابقه مبارزاتی استاد شهید هم صحبتی بفرمایید.» ایشان در پاسخ می‌فرمایند: «یکی از اشکالاتی که بعضی‌ها می‌گیرند، این است که می‌گویند مطهری در مبارزات شرکت نکردند. البته سازمان امنیت به بعضی‌ها حساسیت بیشتری داشت؛ مثلا من و آقای ربانی شیرازی، پیش آنها سابقه پیدا کرده بودیم و نشانی ما را داشتند و هر حادثه و خبری که پیش می‌آمد، فورا به سراغ ما می‌آمدند؛ درصورتی که افرادی هم بودند که در متن قضایا بودند و اصلا بازداشت نشدند... بعضی از افراد از اول سکه به نامشان خورده بود و دستگیر می‌شدند. سازمان امنیت هم نشانی آنها را داشت و همیشه به سراغ آنها می‌رفت؛ و گرنه این طور نبود که آقای مطهری در قضایا نباشند.خدمت ایدئولوژیک هم کار لازم و مهم و درستی بود و زیربنا را درست می‌کرد. ایدئولوژی، زیربنای همه کارهای ماست که مطهری سهم بزرگی در آن داشت.» نوشتار حاضر می‌کوشد ابعاد مختلف مبارزات انقلابی شهید مطهری را به تصویر بکشد تا از استاد شهید در عرصه مبارزات انقلابی، ابهام‌زدایی شود.

خلاصه ماشینی:

"آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی، نه تنها شبهه مبارز نبودن استاد مطهری را رد می‌کند بلکه ایشان را در چهار مسأله مربوط به مبارزه، دارای نقش اصلی می‌داند: الف) طرح ایدئولوژی اسلامی: آقای مطهری یکی از چند دانشمند معدودی است که برای رهایی ملت ایران، ایدئولوژی اسلامی را مطرح کرد و سالیان دراز با بیان و قلم آن را پرورانید و طراحی کرد و رواج داد و هم‌زمان ابعاد سیاسی و اجتماعی آن ایدئولوژی را به میان مؤمنان کشانید. (2) ج) سازمان دادن به روحانیت مبارز: در چهل، پنجاه سال اخیر و پیش از آن، همواره افراد انقلابی در روحانیت، بویژه در میان طلاب جوان، وجود داشته و فعالیتهای پراکنده‌ای هم داشته‌اند،اما هیچ‌گاه سازمانی مرتب و هدایت یافته به صورت شبکه وسیعی در سراسر کشور و در حوزه‌های علمیه عرض وجود نکرده است و برای اولین بار پس از قیام امام خمینی چنین سازمانی تدریجا پاگرفت که هسته مرکزی آن درقم و تهران بود و شعبه‌هایش تا شهرستان‌ها و حتی خارج از کشور گسترش یافت. (1) جمع‌بندی توضیحی که حجة‌الاسلام و المسلمین رفسنجانی درباره نقش استاد مطهری در مبارزات اساسی می‌دهد، جمع بندی مناسبی است برای مبارز بودن شهید مطهری و متنوع بودن محورهای مبارزه ایشان: موضع‌گیری قاطع روحانیت به رهبری امام امت، آیت الله خمینی، در برابر رژیم محمدرضا پهلوی در سال 1341 بدون شک نقطه عطفی در تاریخ ایران و روحانیت و اسلام است. به همین جهت، حق اظهارنظر درباره نقش ایشان در انقلاب را دارم و نظرم این است که در مراحل اول نهضت اسلامی ایران، آقای مطهری نقش عظیمی ایفا می‌کرد و سهم بزرگی در گرفتن و توسعه انقلاب داشت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.