Skip to main content
فهرست مقالات

امام خمینی (قدس سره) و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی

نویسنده:

(18 صفحه - از 76 تا 93)

کلید واژه های ماشینی : امام ،عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ،امام‌خمینی ،انقلاب اسلامی ،شاه ،سیاسی ،مردم ،جوانهای ،ایران ،ساواک ،آمریکا ،کشاورزی ،حکومت ،اقتصادی ،نظام ،فساد ،زندانی ،ملت ،تبعید ،صنعتی ،قانون ،فرهنگ ،تهران ،سیاسی امام‌خمینی ،رژیم شاه ،رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران ،سال رهبری نظام جمهوری اسلامی ،رژیم شاه و تشکیل حکومت ،رژیم شاه با تبعید رهبری ،حکومت اسلامی

امام خمینی رحمه‌الله ، انقلابی را در سال 1357 به پیروزی رساند و در پی آن، رژیمی کهن و منفور را ساقط و نظامی جدید و مردمی را روی کار آورد و بحرانهای پس از آن را نیز بخوبی اداره کرد، اما چگونه؟ قبل از این‌که به چگونگی این موفقیت و راز این پیروزی بپردازیم، دو سؤال پیش روی داریم: او کیست؟ و انقلاب اسلامی چیست؟ به دیگر بیان، او چگونه زیست؟ و انقلاب، چرا روی داد؟ در پاسخ به این دو سؤال، نخست، شمه‌ای از زندگی امام را می‌کاویم، سپس عوامل پیروزی انقلاب اسلامی را بازگو می‌کنیم:

خلاصه ماشینی:

"(1) دلایل سیاسی وقوع انقلاب اسلامی همان‌گونه که امام خمینی بیان می‌داشتند، اساس این نهضت از دو عامل سرچشمه گرفت: یکی از شدت فشار و چپاول‌گریهای خارجی و داخلی، و نیز اختناقهای فوق‌العاده‌ای که در ظرف پنجاه و چند سال بر ملت ایران رفت. از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌آید؛ چنان‌که امام خمینی، در مورد دلایل سیاسی انقلاب اشاره کردند: «شاه استقلال سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی ما را از بین برده است و ایران را در همه ابعاد وابسته به غرب و شرق کرده است. »(2) شاه در مبارزه علیه اسلام، آن‌چنان بی‌پروا عمل می‌کرد که در یک نطق رسمی در آغاز کار بیست و چهارمین و آخرین دوره مجلس در سال 54، به شدت فرهنگ اسلام را تحت‌عنوان فرهنگ اجانب، مورد حمله قرار داد و یکی از رسالتهای خویش را زدودن آن عنوان کرد: «ملت ما مصمم است در این دوران تازه از زندگی خویش، تمام آثار انحطاط را به دست فراموشی سپرده و فرهنگ ایرانی را از همه آلودگی‌هایی که ممکن است به دست عوامل بیگانه در این فرهنگ راه یافته باشد، دور سازد و هر آنچه که نشان سازندگی و پاکی و نیرومندی ندارد و بنابراین، شایسته فرهنگ ایرانی نیست، از آن کنار گذارد!»(3) دلایل اقتصادی وقوع انقلاب اسلامی امام درباره اقتصاد چنین اظهارنظر می‌کرد: «تمام اقتصاد ما آلان خراب است و از هم ریخته است که اگر چنانچه بخواهیم..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.