Skip to main content
فهرست مقالات

جنگ، انواع، انگیزه ها و جنگ تحمیلی

نویسنده:

(20 صفحه - از 3 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : جنگ، انگیزه، هسته‌ای، سیاسی، انسان، عراق، اسلام، جنگ تحمیلی، تعریف، دفاع، انگیزه‌ها و جنگ تحمیلی، جنگ محدود، مادی، آمریکا، ایران، جنگ شیمیایی، علل، علل مادی جنگ، جنگ روانی، جنگ ایران و عراق، جنگ چریکی، قدرت، مردم، مواد شیمیایی، نظریه، دفاع مقدس، ابزارهای، ملت، انگیزه جنگ، جنگ عمومی

از جنگ، تعریف واحدی نشده است. اصولا از هیچ واژه مربوط به حوزه علوم انسانی، مفهوم یکسانی وجود ندارد؛ از این رو، هرکس و هر اندیشه‌ای جنگ را به گونه‌ای تعریف می‌کند که با تعریف دیگری ناسازگار است. تعدد در تعریف جنگ، تنوع در طبقه‌بندی و انواع آن را نیز پدید می‌آورد. به همین نسبت، انگیزه جنگ نیز متفاوت است و بر سر انگیزه مشروعیت جنگ اتفاق نظر نیست. مقاله حاضر می‌کوشد، تعریف جامعتر و قابل قبولتر از جنگ، انواع و انگیزه‌های آن، با تکیه به جنگ تحمیلی ارائه کند.

خلاصه ماشینی: "در چنین جنگی آمریکا و شوروی (سابق)، فقط به حمایت همه جانبه از یکی از طرفهای درگیر در جنگ می‌پردازند و از درگیری مستقیم علیه یکدیگر اجتناب می‌کنند؛(5) اما هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد که در صورت وقوع یک جنگ محدود هسته‌ای، دیگر کشورهای دارنده سلاحهای هسته‌ای از خود خویشتن‌داری نشان دهند و از هرگونه اقدامی که منجر به «تصاعد جنگی»(6) شود، خودداری نمایند. دلایل متعددی برای رد نظریه فوق ارائه شده است که با رعایت اختصار به چند نمونه آن اشاره می‌شود: 1ـ اگر جنگ جزء ذات انسان است، در آن صورت باید سراسر تاریخ بشر پر از جنگ باشد، در حالی که چنین نیست. مارکسیستها از یک سوء عقیده دارند تقسیم کار و برقراری اصل مالکیت خصوصی، طبقات مختلفی را در جامعه بشری ایجاد کرده است و تا زمانی که این طبقات باقی باشند، جنگ نیز وجود خواهد داشت و از سوی دیگر، آنها برای تحقق کمونیسم جهانی، جنگ را لازم می‌دانند؛ و آن جنگی است که بین طبقه کارگر و طبقه سرمایه دار روی خواهد داد. »(4) 3ـ تأکید بر توسعه طلب نبودن ایران و جنبه دفاعی جنگ و صیانت سرزمین از تهاجم دشمن: امام خمینی رحمه‌الله با اعتقاد به حمایت از مسلمانان (حتی در دورترین نقاط گیتی) می‌فرمایند: «کشور ایران با تمام قدرتی که دارد و با تمام قدرتی که خواهد پیدا کرد ان شاء الله، هیچ گاه نظر به این ندارد که تجاوز به یک ملت دیگر و یک کشور دیگر هر چه ضعیف باشد بکند، بلکه پشتیبان آنهاست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.