Skip to main content
فهرست مقالات

جستاری در تصوف

نویسنده:

(19 صفحه - از 92 تا 110)

کلید واژه های ماشینی : صوفیان، تصوف، صوفیه، فرقه ذهبیه، اسلام، خانقاه، بدعت‌ها و انحرافات فرقه‌های صوفیه، بدعت، فرقه‌های صوفیه، دینی

تصوف نوعی ایدئولوژی است که از نظر تا عمل را در بر گرفته و از قرن دوم هجری در میان مسلمانان ظاهر گشته است. عوامل پیدایش تصوف در اسلام عبارت‌اند از افکار و مذاهب هندی و بودایی، دنیاپرستی و آشوب‌های سیاسی، تماس مسلمانان با رهبانیان مسیحی، انتشار فلسفه یونانی و نو افلاطونی و تفسیر به رأی از مفاهیم و تعلیمات دینی. در این مقاله به برخی فرقه‌های صوفیه از جمله فرقه ذهبیه و سر سلسله آن، یعنی معروف کرخی، پرداخته شده و مسایلی هم‌چون بریدگی مشایخ ذهبیه و مهم‌ترین بدعت‌ها و انحرافات فرقه‌های صوفیه مانند خانقاه، تأویل قرآن، اسلام گزینش‌گر و غیره و نیز شبهات آن‌ها و فتاوای فقها در این موارد بیان گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"در هیچ کتاب رجالی نیامده است که معروف کرخی خرقه از امام رضا علیه‌السلام گرفته باشد یا امام، مجوز فرقه صوفیه به او داده باشد، وتنها ابوالحسن علی بن عثمان جلایی هجویری غزنوی، متوفای 481 تا 500 هجری، نویسنده کشف المحجوب ادعا می‌کند که وی بر دست علی بن موسی الرضا علیه‌السلام اسلام آورد، اما سخنی از خرقه پوشاندن و تأیید فرقه ذهبیه توسط آن حضرت به میان نمی‌آورد. ** سؤال: 1ـ شرکت در مجالس ذکر و دعای فرقه‌های صوفیه از جمله ذهبیه احمدی که در اماکن هم‌چون خانقاه و حسینیه و نام‌هایی از این دست که ویژه عبادت این فرقه ساخته می‌شود چه حکمی دارد؟ 2ـ کمک مادی یا معنوی (مثل دادن مجوز قانونی از طریق دولت) در ساخت و عمران اماکن عبادت و ذکر فرقه‌های منحرفی هم‌چون ذهبیه احمدی چه حکمی دارد؟ 3ـ با عنایت به احادیث مختلفی که در باب ضلالت و حتی عناد فرق منحرفه صوفیه با اهل بیت عصمت و طهارت رسیده است، بعضی مراجع ذی ربط مجوز قانونی جهت ساخت یک عبادتگاه به نام حسینیه احمدی جهت فرقه ذهبیه در شهر دارالمؤمنین دزفول صادر نموده‌اند، وظیفه مؤمنین نسبت به این قصور و احیانا تعمد بعضی مسؤولین در صدور یک مجوز قانونی که هیچ وجهه شرعیه‌ای ندارد چیست؟ 4ـ با توجه به قصور و اهمال مسئولین شهر آیا از باب وظیفه نهی از منکر تخریب این حسینیه (حسینیه احمدی) که معبد فرقه ذهبیه احمدی و بدعتی آشکار در دین اسلام است، چگونه می‌باشد؟ حضرت آیت الله بهجت: تأسیس وترویج این قبیل اماکن و مجالس کلا جایز نیست و نهی از منکر و جلوگیری از آن‌ها با احراز شرایط امر به معروف بر همگان واجب است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.