Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی های سیاسی اخلاقی جامعه اسلامی

نویسنده:

(16 صفحه - از 48 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : سیاسی، جامعه، ویژگی‌های سیاسی، ویژگی‌های سیاسی جامعه اسلامی، جامعه اسلامی، سیاسی اخلاقی، مردم، نهج‌البلاغه، جامعه اسلامی مطلوب، زن، دولت، اجتماعی، علی علیه‌السلام، خدا، امام علی علیه‌السلام، جوامع مسلمان در پرتو نهج‌البلاغه، امام، مشورت، ویژگی‌های سیاسی‌اخلاقی جامعه مسلمان، پادشاه، ویژگی‌های سیاسی اخلاقی جامعه، خانواده، شهرنشینان، انسان، وظایف، سخن، کتاب، تحول، نهج‌البلاغه و اندیشمندان مسلمان، اندیشمندان اسلامی و ویژگی‌های سیاسی

ویژگی‌های سیاسی یک جامعه اسلامی مطلوب را می‌توان از شیوه‌های متعدد و متنوعی استنباط و استخراج کرد که شاید رجوع به نهج‌البلاغه و اندیشمندان مسلمان یکی از بهترین و برجسته‌ترین این شیوه‌ها باشد. بی‌شک حل مشکلات جوامع مسلمان در پرتو نهج‌البلاغه و اندیشه اندیشمندان اسلامی قابل وصول‌تر است. از این رو، نوشته حاضر پس از توضیح مختصر درباره حضرت علی علیه‌السلام به امتیازات و جامعیت نهج‌البلاغه پرداخته و خصیصه‌های مختلف سیاسی یک جامعه اسلامی را مورد اشاره قرار داده است. و پس از آن اندیشه‌های دانشمندان اسلامی را درباره ویژگی چنین جامعه‌ای بر می‌شمارد و در نهایت تکالیف مردم نسبت به یک جامعه اسلامی مطلوب را بررسی می‌کند.

خلاصه ماشینی: "اگر کسی به زور به مقام خلافت رسیده باشد، عدالت را پیشه خود نسازد و در حفظ ثغور و نظم اجتماعی تلاش نکند، مسلمانان باید برای پرهیز از هرج و مرج، آشوب، ناامنی و شورش، از او اطاعت کنند، ولی چنان‌چه خلیفه از اسلام منحرف شود، اطاعت از او لازم نیست. به‌عنوان مثال، می‌گفت مردم باید در نصیحت و نیک‌خواهی شاهان و رؤسای خویش بکوشند، در افشای کردارهای نیک و پوشاندن عیب‌های ایشان تلاش نمایند و همواره ثناگوی هر کاری باشند که به‌وسیله ملوک انجام می‌شود، اما اگر رأی سلطان متضمن فسادی است، با لطف و تدبیر و از طریق امر به معروف و نهی از منکر، وی را بر وخامت عاقبت اجرای آن، آگاه و به تدریج با ذکر حکایت‌ها و مثل‌ها، آن رأی و نظر را در چشم پادشاه کریه و ناپسند بگردانند و در هر صورت، در حفظ اسرار او کوشش نمایند و هیچ خطا و گناهی را به سلطان نسبت ندهند. مردم و تحول اجتماعی ابن خلدون(متولد 784)کوشید تا چنان‌چه جامعه‌ای اسلامی از ویژگی‌های مطلوب برخوردار نبود، آن را در مسیر تحول قرار دهد و از این رو، بر این عقیده بود که جامعه انسانی بر اثر عوامل زیر دچار تغییر و تحول می‌شود: 1ـ هر گاه محیط طبیعی و اجتماعی زمینه‌های لازم را برای پیدایش و رشد تمدن و فرهنگ فراهم نیاورد، آن‌گاه جامعه به تأثیر از محیط، تغییر می‌پذیرد؛ 2ـ هرگاه روحیه، اخلاق، خواسته‌ها و نیازهای افراد در زندگی فردی و جمعی تغییر نماید، جامعه نیز متحول می‌شود؛ 3ـ گاه نیز، بادیه‌نشینان بر شهرنشینان پیروز می‌شوند و به تأسیس دولت جدید می‌پردازند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.