Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی کتابهای ((متشابه القرآن)) و شیوه نویسندگان آنها

نویسنده:

(11 صفحه - از 148 تا 158)

کلیدواژه ها :

آیات متشابه ،متشابه‌القرآن ،متشابه‌ال‌آیات ،آیات یکسان

کلید واژه های ماشینی : متشابه، قرآن، القرآن، کتاب، سوره اعراف، سوره بقره، متشابه‌القرآن، آیات متشابه، الفاظ یکسان و بخشی متفاوت، ظلم، تکرار، نعمت‌های، آیه مربوط به سوره اعراف، علوم قرآنی، عذاب، ادخلوا الباب سجدا، ذکر، بخش از الفاظ یکسان، زیادت، خداوند، اذ، علت تکرار، ظلموا، آیه سوره اعراف، ترجمه، کتب آیات متشابهی، آیه سوره بقره، سنزید المحسنین، ادخلوا الباب سجدا نغفر، قولوا حطة

یکی از موضوعات مربوط به علوم قرآنی، آیات متشابه است. این آیات به دو نوع تقسیم می‌شوند. در برخی از آنها تمام الفاظ یکسان و در بعضی دیگر بخش از الفاظ یکسان و بخشی متفاوت می باشد. این گونه آیات معمولا در کتاب‌هایی بررسی شده‌اند، ،که موضوع خود را«متشابه‌القرآن» نامیده اند. این نوشتار تحقیقی است در رابطه با این کتابها که چه هدف و معیارهایی را مد نظر قرار داده‌اند و برای دستیابی به این منظور چه شیوه‌ای را به کار بسته اند.

خلاصه ماشینی: "به تعبیر دیگر این کتابها اولا جز موارد بسیار اندکی ـ که تنها شامل چند آیه مکرر موجود در سوره‌های«الرحمن»،«قمر» و«مرسلات» می‌شود ـ به ذکر آیاتی که عینا یکسان شده‌اند، نپرداخته‌اند، و ثانیا در بررسی آیات نیز که بخشی از آنها مساوی و بخشی دیگر آنها متفاوت است، غالبا در صدد تبیین علت بخش متفاوت آن برآمده اند. مثلا درباره تکراری که در آیه«قبله» واقع شده به مناسبت این آیه، به آیات قبل و بعد از آن توجه نموده است و گفته است: اگر کسی بگوید چرا کلام خداوند: و من حیث خرجت فول وجهک شطر المسجد الحرام4(بقره،2/149 و 150) در دو آیه پشت سر هم تکرار شده است، جواب می‌دهم برای اینکه در ادامه ذکر اول آن آمده:و انه للحق من ربک و ما الله بغافل عما تعملون،5 که فاصله ایجاد کرده است میان: فول وجهک شطر المسجد الحرام، و کلام دیگری که مرتبط و مبتنی بر آن است یعنی:و حیث ما کنتم فولوا وجوهکم شطره. 16 درباره علت تکرار این آیه نظرات دیگری هم وجود دارد: الف) در طرز یبان این سوره که پس از طرح هر نعمتی، تذکر به نعمت‌های خداوند و وجوب شکرش ـ که با اطاعت و پرهیز از گناهان و اقرار به وحدانیت معبود و عبادت نکردن غیر او حاصل می شود نیز ذکر شده است، اشاره ای به اینکه هرنعمتی از این نعمتها و هر بینه‌ای از این بینه‌ها مستلزم شکر و اقرار به وحدانیت خداوند سبحان است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.