Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه زن در خانواده در ادیان جهان

نویسنده:

(17 صفحه - از 208 تا 224)

کلیدواژه ها : قرآن ،خانواده ،قوامیت ،زن ،کتاب مقدس

کلید واژه های ماشینی : زن ،خانواده ،مرد ،قرآن کریم ،قرآن ،کتاب مقدس ،قوامیت مرد ،ادیان ،تکالیف ،تکوین ،قرآن کریم و کتاب مقدس ،اسلام ،برتری ،جنس ،قوامیت مرد بر زن ،حق ،تعالیم ،وظایف ،قوامیت مرد در کتاب مقدس ،تفضیل ،قوامیت مرد در خانواده ،اجتماع ،اهتمام ،عهد جدید ،پوشش ،ادیان اسلامی الهی ،قوامیت مرد بر زن آیه ،نساء ،آثار قوامیت مرد ،درآموزه‌های قرآن کریم

اهمیت خانواده و توجه به نقش زوجین در حفظ و تکامل آن، مورد اهتمام تمامی ادیان اسلامی الهی بوده است. این مقاله درصدد رهیافت به آموزه های قرآن کریم و کتاب مقدس است، تا از این رهگذر به نحوه نگرش و میزان اهتمام این کتب سه گانه، نسبت به جایگاه هر یک از زن و مرد در خانواده و تکالیف و حقوق برخواسته از آن دست یابد. مبنای تقسیم وظایف زوجین در این کتب، تناسب میان تشریع و تکوین است اما با این وجه تمایز که تفاوت‌های حقوقی و تکلیفی میان زوجین، درآموزه‌های قرآن کریم، خاستگاه تمایز جنسیتی نداشته و ریاست مرد بر مبنای عدالت، احسان و حسن معاشرت مطرح شده است. اهتمام به حیا و عفت زن و حفظ شخصیت انسانی او در جهت تحکیم بنیان خانواده وجه مشترک این کتب می باشد.

خلاصه ماشینی:

"قرآن کریم آنگاه که از مقام انسان و حقیقت او سخن به میان می‌آورد، او را صاحب کرامت معرفی کرده و تفاوتی میان دو جنس زن و مرد قائل نمی شود آنجا که می‌فرماید:ولقد کرمنا بنی آدم(اسراء،17/70) و در توصیف حقیقت انسان او را از سایر مخلوقات برتری داده و می فرماید:و نفخت فیه من روحی(حجر،15/29) و به خاطر آفرینش انسان به خود تبریک می گوید: فتبارک الله أحسن الخالقین(موءمنون،43/14) در تمامی این‌آیات، سخن از ماهیت و حقیقت انسانی است که تمایز جنسیتی در آن راه ندارد. دومین اثر قوامیت مرد که در عهد جدید مطرح شده است، عبارتست از سکوت زن در کلیسا و تعلیم یافتن در خانه: و باید که زنان شما در کلیسا خاموش باشند زانرو که سخن گفتن، آنها را جایز نیست، بلکه ایشان را است اطاعت، چنانچه شریعت نیز می فرماید: و اگر می خواهند چیزی معلوم نمایند، از شوهران خود در خانه سوءال نمایند زانرو که تکلم ایشان در کلیسا سزاوار نیست. توجه به ارتباط این آیات با مسئله قوامیت مرد و اطاعت زن از او، به این حقیقت رهنمون می گردد که قرآن کریم زن و شوهر را به همفکری و همدلی فراخوانده و از اداره خانواده به صورت تحمیل سلیقه یکی از زوجین منع می کند و مدیریت مرد در خانواده به معنای ارائه راهکارهای مدیریتی مورد توافق زن و مرد در محیط خانواده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.