Skip to main content
فهرست مقالات

در مسئله دین و جهانی شدن URI نقد الگوی

نویسنده:

(14 صفحه - از 93 تا 106)

کلیدواژه ها : سازمان ادیان متحد ،کثرت‌گرایی دینی هنجاری ،کثرت‌گرایی دینی حقیقت‌شناسیجهانی شدن ،ویلیام سوئینگ

کلید واژه های ماشینی : ادیان ،URI ،سازمان ادیان متحد ،سازمان ،نقد ،پلورالیسم ،مبانی کلامی URI ،جهانی شدن ،اسلام ،URI نقد ،کثرت‌گرایی دینی ،منشور ادیان متحد ،Religion ،مسئله دین ،مسئله ،منشور سازمان ادیان متحد ،اخلاق جهانی و ادیان متحد ،اخلاق جهانی ،قوانین ،سازمان ملل متحد ،کثرت‌گرایی دینی حقیقت‌شناسی جهانی ،نقدها بر مبانی کلامی ،پیروی ،منشور دینی واحد جهانی ،WWW ،پذیرش ،تدوین منشور ادیان متحد ،بیانیه به‌سوی اخلاق جهانی ،همت ویلیام سوئینگ به سال ،پلورالیسم دینی

جهانی شدن، منشأ تحولات فراوانی در زندگی بشر، به ویژه در حوزه دین و دیانت است. سازمان ادیان متحد که با نام اختصاری URI خوانده می‌شود، الگویی برای رویارویی با مسئله دین و جهانی شدن است. این سازمان به همت ویلیام سوئینگ به سال 1995 و برای کاستن منازعات بین ادیان تأسیس و در سال 1997 با حضور دویست نماینده از ادیان مختلف، در استنفورد آغاز به کار کرد. سازمان ادیان متحد را از دو حیث می‌توان مورد نقد قرار داد. ارزیابی مبانی کلامی و فلسفی، و سنجش کارآیی و اثربخشی. خلط گونه‌های مختلف کثرت‌گرایی دینی، تلقی نارسا از وحی، تصویر تحویلی‌نگر از دین، مهم‌ترین نقدها بر مبانی کلامی URIاست و فقدان تعریف دقیق از دین را می‌توان عامل اصلی عدم کارایی URI دانست.

خلاصه ماشینی:

"گو اینکه تنها به دنبال آن هستند که بر عملکردهای سیاسی خود جامه‌ای شرعی بپوشانند تا دیگر جای هیچ‌گونه اعتراضی از سوی گروهها و احزاب دینی نباشد و همه آنها به حکم اتحاد با سازمان ادیان متحد ملزم به پیروی و تبعیت شوند بنابراین، افزون بر مشکلات کلامی این سازمان و اختلافات آن با متون مقدس ادیان حقیقی، بر فرض اینکه نقاط قوت و شعارهای مثبت آن لحاظ شود، باز هم جای پرسش از اینکه آیا این‌گونه سازمانها در ایجاد صلح در جهان موفق بوده‌اند یا ادعاهای آنان تنها به منشورها و سخنرانیها محدود شده و فعالیتهایشان از اتاقهای همایش و سالنهای سمینار خارج نمی‌شود، باقی است. بر فرض اینکه ادیان واقعی جهان برای دستیابی به وضعیتی بهتر برای زندگی مسالمت‌آمیز در سایه صلح جهانی با این سازمان متحد شوند و از قوانین اجتماعی خود به نفع اجرای قوانین اجتماعی این سازمان چشم بپوشند، چه کسی تضمین می‌کند که این اهداف محقق شود و چه بسا چنانچه مسیحیان پیش‌بینی می‌کنند، این سازمان به یک دین واحد جهانی تبدیل نشود و همگان را به پیروی فرا نخواند؟ در این میان، اگر قدمهای بعدی فراتر از این برود و همه ملزم به ایمان به دینی شوند که ساخته بشر است و تلفیقی از ادیان مختلف و در ظاهر برای صلح و در باطن برای خاموش کردن مخالفتهای مذهبی با فعالیتهای ابرقدرتهای جهانی است، مسئول کیست؟ جهانی شدن به سوی یکپارچه کردن بشر در همه زمینه‌ها پیش می‌رود و حکومت واحد جهانی، حاکم واحد جهانی ایده آلی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.