Skip to main content
فهرست مقالات

سکولارها و پارسایان مذهبی

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 61 تا 65)

کلید واژه های ماشینی : سکولار ،سکولاریزاسیون ،دستگاه دینی ،انقلاب اسلامی ،سکولاریزاسیون به مفهوم ،امتیازهای خاص متعلق‌به دستگاه ،دینی ،تبعیض و امتیازهای خاص ،رفع تبعیض ،سکولاریزاسیون به‌معنی ،دنیوی ،رویکرد دنیوی ،مسائل دنیوی ،متعلق‌به دستگاه دینی ،حل مسائل دنیوی ،اصطلاح جدید ،امتیازهای خاص ،حقوق زن ،به‌معنی رویکرد ،حل مسائل ،سکولاریزاسیون نمی‌رسد ،به‌معنی ،توصیه‌های متون سنتی ،جدید ،بحث عدالت ،متداول ،دینی شکل ،متون سنتی ،پیامبران و ائمه ،شکل می‌گیرد

دکتر محمدرضا نیکفر در این گفت‌وگو می‌گوید: انقلاب اسلامی ایران به دستگاه دینی و روحانیون نقش ممتازی داده است. و سکولاریزاسیون به معنی روندی است که برای رفع تبعیض و امتیازهای خاص متعلق به دستگاه دینی شکل می‌گیرد. اما سکولاریزاسیون به مفهوم معرفتی، به معنی رویکرد دنیوی برای حل مسائل دنیوی، در کشور ما پذیرفته شده است. به نظر می‌رسد اصل معنی سکولاریزاسیون به نظر ایشان، یک مفهوم و اصطلاح جدید است.

خلاصه ماشینی:

"ایشان در ادامه درباره سکولاریزاسیون می‌گوید: پرسش مرکزی در بحث سکولاریزاسیون نه این یا آن تفسیر الاهیاتی، بلکه جایگاهی است که دستگاه دینی در نظام امتیازوری اجتماعی دارد و نکته بعدی این است که جنبش جدید لغو امتیازهای کهن چگونه و با چه گستره‌ای تا حد لغو امتیازهای دستگاه عینی دین در اقتصاد، قانون‌گذاری، قضاوت و آموزش پیش می‌رود. با این توضیح که چون تا وقتی دین حاکم است برای دستگاه دینی و متولیان آن امتیازهای خاصی در نظر خواهد گرفت و این گریزناپذیر است (این مطلب از سخنان ایشان استفاده می‌شود) پس برای رفع تبعیض و پس گرفتن امتیازها از دستگاه دینی و کاهنان، باید دین را از دولت و سیاست جدا کرد و حکومتی غیر دینی تشکیل داد. حال اگر در جامعه‌ای به روش دموکراتیک، مردم رأی دادند که دستگاه و احکام دینی حاکم باشد یعنی امتیازی که سکولاریزاسیون در صدد رفع آن است، و آنچه از نظر ایشان تبعیض در حق زنان است، با رأی آزادانه مردم، مشروعیت (به اصطلاح علوم سیاسی) یافت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.