Skip to main content
فهرست مقالات

تئوری های صدق (1)

نویسنده: ؛

دي و بهمن 1382 - شماره 23 (22 صفحه - از 89 تا 110)

کلیدواژه ها : صدق ،تئوریهای صدق ،صدق عینی ،تئوری پیوستگی ،تئوری مطابقت ،تئوری عملگرایی ،تئوری صدق تارسکی ،تئوری حشو و زائد (کاهشگرا)

کلید واژه های ماشینی : ویت کنشتاین ،تئوریهای صدق ،گزاره با جهان خارج ،ویت ،آستین ،راسل ،صدق عینی ،کنشتاین ،تئوری صدق بیان ،تئوریهای پیوستگی ،رویکردی به صدق گزاره‌ها ،سؤال ،تئوری مطابقت ،تئوریهای مطابقت ،تئوری صدق ،صدق گزاره‌ها ،باور از مطابقت ،واقع ،تئوریهای عمل‌گرایی صدق ،مطابقت با واقع ،تئوری پیوستگی ،صدقه‌ای عینی ،ویت کنشتاین اول ،ملاک صدق ،عالم خارج ،عینی ،صدقه‌ای ،اتمیسم منطقی ،نسبتهای پیوستگی ،منطقی

سؤال نامناسبی که درباره صدق مطرح می‌گردد، این است که «صدق چیست». لذا بهتر است که با پرسش «صدق یک گزاره (عبارت، جمله، باور) چیست» کار آسانتر شود. هدف این مقاله این است که پیرامون سؤال فوق به تبیین تعدادی تئوریهای صدق و به عبارتی دقیق‌تر، خانواده نظریات مربوط به صدق بپردازد: تئوریهای پیوستگی مشتمل بر نسبتهای پیوستگی بین یک مجموعه از باورهاست. تئوریهای مطابقت رویکردی به صدق گزاره‌ها دارد نه از آن جهت که با گزاره‌های دیگر چه نسبتی دارد، بلکه از این باب که نسبت آن گزاره‌ با جهان خارج چگونه است، یعنی مطابقت آن با اعیان خارجی و واقع. در تئوریهای عملگرایی صدق یک باور از مطابقت آن با واقع برگرفته می‌شود، اما تأکید می‌کند که بقای باورها، توسط آزمون تجربه حاصل می‌شود یعنی مطابقت آن با باورهای دیگر. از نظر تارسکی، صدق بر حسب یک نسبت معنایی از صدق‌پذیری تعریف می‌شود. در تئوری صدق بیان زائد، «صادق» امری است زائد. زیرا گفتن اینکه « Pصادق است» معادل است با گفتن P.

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.