Skip to main content
فهرست مقالات

شرایط آزادی از نظر اسلام

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : پارادیم اسلامی و پارادیم غربی، تفاوت فاحش پارادیم اسلامی، اسلامی، پارادیم اسلامی، آزادی سیاسی و فکری، پارادیم غربی، پلورالیسم سیاسی و اراده، اراده، عدل و اراده خداوند، حق و عدل

ایشان برای مشخصشدن شرایط آزادی در اسلام ابتدا روشن شدن تفاوت فاحش پارادیم اسلامی و پارادیم غربی را ضروری دانسته، به اختصار تفاوت را در این میبینند که پارادیم غربی بر پلورالیسم سیاسی و اراده مردم استوار است; اما پارادیم اسلامی مبتنی بر حق و عدل و اراده خداوند است. در ادامه با تمجید از آزادی سیاسی و فکری گسترده در نظام اسلامی ایران آن را موضوعی کمنظیر در جهان معرفی میکند. در پایان حدود آزادی سیاسی و فکری را مورد بررسی قرارمیدهد.

خلاصه ماشینی:

"موضع اسلام نسبت به آزادی سیاسی و اندیشه چیست و در حال حاضر چه استراتژی سیاسیای در قبال آن میتوان اتخاذ کرد؟ این موضوعی است که به جنبه نظری در پارادیم اسلامی در مورد آزادی سیاسی و اندیشه مرتبط میشود; زیرا میان پارادیم اسلامی و پارادیم سرمایهداری دموکراتیک و لیبرال غربی فرق بنیادین وجود دارد. پس از اینکه حق به منصه ظهور رسید، دیگر زمینهای برای تمسک به رأی متباین با آن وجود نخواهد داشت; زیرا موضوع (همانگونه که بیان شد) مرتبط با حق و عدالت است و بدینگونه پارادیم اسلامی اساسا از پارادیم غربی جدا است; چه آنکه در پارادیم اسلامی، کثرتگرایی محدود به دامنه مذکور است و در چارچوب و نهاد حق و عدالت است; اما پارادیم غربی نسبت به زندگی اخروی مردم هیچ واکنشی از خود نشان نمیدهد; بلکه در اندیشه غربی انسان حتی حق دارد اختیار اموری را که برخلاف برداشت وی از مصلحت خویش است، برگزیند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.