Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل ناپذیری وحی

نویسنده:

(3 صفحه - از 36 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : وحی، دینی، ایمان، عقل، تحلیل، ایمان به غیب، تحلیل ناپذیری وحی، روشنفکران دینی در تحلیل وحی، قرآن، سنت اعتقادی اسلامی

نویسنده در این مقاله به نقد دیدگاه‌های روشنفکران دینی در تحلیل وحی پرداخته است و نشان می‌دهد که این نظریات نه‌تنها در تعارض آشکار با سنت اعتقادی اسلامی است، بلکه حتی به عنوان یک نظریه، مشکل‌گشایی هم نمی‌کند. مبنای اصلی این تحلیلها روشهای عقلی ـ عملی است که هیچ‌کدام خالی از حدس و خطا نیست. شناخت حقایق دینی از طریق گواهی دل، شهود باطنی و ایمان به غیب است و معرفت‌شناسی خاص خود را دارد.

خلاصه ماشینی:

"به هر حال، کسی که فقط معتقد است که خدا و نبوت هست و قرآن سراسر وحی است، حتی اگر بگوییم کم می‌داند و روحیه نوجویی و کنجکاوی علمی ندارد، اشتباه اشتباهاتش کمتر از دانشوری است که خطر می‌کند و دست به تحلیل می‌زند که نه‌فقط به اجماع و تصدیق اهل حل و عقد دینی نمی‌رسد، بلکه شاید خودش هم یک یا دو دهه دیگر در آن بازنگری و ویرایش کلی یا جزئی کند. به هر حال، تأکید نویسنده بر محدودیت دانش بشری و ناتوانی آن در فهم حقیقت وحی و بویژه نشان‌دادن این نکته که تأویل و تفسیرهای نواندیشان تنها به مسأله وحی ختم نمی‌شود، بلکه به تدریج کل معارف دینی را از تعالی و تقدس تنزل می‌دهد، بسیار قابل توجه است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.