Skip to main content
فهرست مقالات

جنبشهای اجتماعی زنان

نویسنده:

(3 صفحه - از 97 تا 99)

کلید واژه های ماشینی : فمینیسم، زنان، جنبش اجتماعی زنان، حوزه عمومی در دوران سرمایه‌داری، ظهور جنبشهای زنان و فمینیسم، مشکلات زنان و اشاره واژه، واژه، جنبشهای زنان، فمینیستی، جریان

نویسنده مقاله با اشاره به ورود اقتصاد از حوزه خصوصی به حوزه عمومی در دوران سرمایه‌داری و بروز نابرابری‌های اجتماعی، به بررسی تاریخچه ظهور جنبشهای زنان و فمینیسم می‌پردازد. با توجه به اختلاف تعبیرها درباره مشکلات زنان و اشاره واژه «فمینیسم» به این مشکلات، گونه‌های مختلفی از فمینیسم وجود پیدا می‌کند و این عدم یکپارچگی موجب می‌شود واژه «فمینیسم» جای خود را به واژه «فمیسنیسمها» بدهد. همچنین نویسنده به حوزه‌های مختلف حضور این جریانات اشاره می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"در دوران سرمایه‌داری، اقتصاد از حوزه خصوصی وارد حوزه عمومی می‌شود و حوزه عمومی تنها محل حضور مردان است؛ اما نیازهای سرمایه‌داری، زنان را برای انجام فعالیتهای اقتصادی به این عرصه می‌کشاند. جنبشهای زنان تا چه حدی با فمینیسم در ارتباط است و آیا واژه «فمینیسم» دال بر جنبش اجتماعی زنان می‌باشد؟ از اوایل قرن بیستم واژه «فمینیسم» وارد گفتمان عمومی می‌شود. 2. فمینیسم اجتماعی: جریانی است که در کنار فمینیسم لیبرال از اواخل قرن 19 شکل می‌گیرد و در تحول خود به این نتیجه می‌رسد که چون زنان متفاوت هستند، محتاج به قوانین متفاوتی نیز می‌باشند. 4. فمینیسم زنان سیاه: یک جریان نسبتا متأخر است و بر این امر تأکید می‌کند که زن سفیدپوست تنها ستم بین زن و مرد را تحمل می‌کند، در حالی که زن سیاه پوست هم ستم طبقاتی و نژادی و هم ستم جنسیتی را متحمل می‌شود؛ از این‌رو زنان سیاه‌پوست نمی‌توانند دنباله‌رو جریان فمینیستی تحت سلطه زنان سفیدپوست باشند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.