Skip to main content
فهرست مقالات

روشنفکری دینی

نویسنده:

(4 صفحه - از 62 تا 65)

کلید واژه های ماشینی : روشنفکری، دینی، عقل، عقلانیت، مؤلفه، وشنفکر دینی، روشنفکر دینی، اصلاح‌طلبی در تعریف روشنفکری، عرفیات، میان روشنفکری و دین، فرهنگ روشنفکری غرب، قید، پروژه عقلانیت و روشنفکری، نسبت دین با روشنفکری، فرهنگ روشنفکری غرب با اصلاح‌طلبی، مؤلفه تعقل، غرب، آزادی و اصلاح‌طلبی، سازگاری میان روشنفکری و دین، معرفت، قید آزادی در فرهنگ غرب، فرهنگ دینی، میان روشنفکری و دینداری پیوند، انسان، متخصصان، نوعی میان روشنفکری، اصلاح‌طلبی در فرهنگ اسلامی، رعایت موازین و زبان علمی، اصلاح‌طلبی در فرهنگ روشنفکری، سازگاری

در این مقاله نویسنده با اشاره به سه مؤلفه تعقل، آزادی و اصلاح‌طلبی در تعریف روشنفکری، نسبت دین با روشنفکری را مورد بررسی قرار می‌دهد و تلاش می‌کند تا به نوعی میان روشنفکری و دینداری پیوند برقرار نماید.

خلاصه ماشینی: "حیات نو، 12/5/79 چکیده: در این مقاله نویسنده با اشاره به سه مؤلفه تعقل، آزادی و اصلاح‌طلبی در تعریف روشنفکری، نسبت دین با روشنفکری را مورد بررسی قرار می‌دهد و تلاش می‌کند تا به نوعی میان روشنفکری و دینداری پیوند برقرار نماید. 2. روشنفکر دینی که بنا به ادعای نویسنده قصد دارد دین را از عرفیات متأثر از زمان و مکان خاص پیراسته سازد، اولا با کدام ملاک و معیار می‌تواند اثبات کند که به دین حقیقی غیرمتأثر از زمان و مکان دست پیدا کرده است؟ مگر او نیز به ادعای هرمنوتیستهای هم‌رأی با نویسنده مقاله، در حلقه فرهنگ، زبان و زمانه خویش اسیر نیست؟ اگر نه چرا و چگونه؟ ثانیا کدام دلیل و برهان، عقل و وجدان و درک و عرفیات روشنفکر را برتر از عرفیات مفروض در دین قرار داده است و به چه وثاقت و حجیتی باید پندار و کردار او را برگزید؟ 3."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.