Skip to main content
فهرست مقالات

غرب اندیشی و منکرات اجتماعی

نویسنده:

(3 صفحه - از 40 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : تعریف چیستی و ساختار غرب‌اندیشی، غربی، غرب اندیشی و منکرات اجتماعی، نویسنده مقاله ضمن تعریف چیستی، غرب‌اندیشی، اخلاق، اندیشه، مشخصه‌های، لیبرالیسم، تفکر، بروز منکرات مورد بررسی، مذهب، مشخصه‌های غرب‌اندیشی، فکر، پیامدهای، خیال، اندیشه فقدان اخلاق اجتماعی، انسان، اخلاق در اندیشه غربی، شرق، آزادی فرد و لیبرالیسم، مطلق، اصالت انسان، شرق و اندیشه‌های شرقی، اعتقاد به آزادی مطلق، عقل جزئی‌نگر و کمیت‌گرای غربی، فرد و جامعه، رسوم بندگی و آداب، انسان مطلق، سر در دموکراسی

نویسنده مقاله ضمن تعریف چیستی و ساختار غرب‌اندیشی، به ذکر مشخصه‌های این اندیشه پرداخته است و پیامدهای این تفکر را در بروز منکرات مورد بررسی قرار داده است.

خلاصه ماشینی: "ب‌اندیشی یک راه و رسم و یک تفکر است که در فرد و جامعه و تمدن و نحوه اندیشیدن مردم منطقه‌ای از جهان پیدا شده است؛ ره‌آوردی از یک تمدن افسارگسیخته محسوب می‌شود که سر در دموکراسی دارد و از آبشخور لیبرالیسم سیراب می‌گردد و چنان اثر گذارنده است که حتی نحوه احوال‌پرسی را هم شامل می‌شود و به عنوان یک بیماری در حال رشد، سر ستیز با سنت و آداب ملی و قومی و دینی دارد. وح این اندیشه که با تعارض شدید با مذهب آغاز گردیده است، میل به آزادی فرد و لیبرالیسم و در محتوای آن نفی خدامحوری و تکیه بر اصالت انسان به گونه‌ای مستقل وجود دارد. 4. خودمحوری: از دیدگاه غرب‌اندیش متأثر از لیبرالیسم و اومانیسم، انسان عاقل کسی است که در اندیشه خود باشد و در این مبنا، جایی برای فرهنگ ایثار و شهادت و حس مسؤولیت نیست. ره‌آورد دیگر این اندیشه فقدان اخلاق اجتماعی است؛ زیرا اخلاق سلسله‌ای از بایدها و نبایدهای منطقی و عقلانی است که به نفع فرد و جامعه است؛ اما اخلاق در اندیشه غربی ملاک روشنی ندارد و آنچه در حیطه اخلاق محترم است، امری نسبی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.