Skip to main content
فهرست مقالات

معنویت و محبت چکیده همه ادیان است

نویسنده:

(4 صفحه - از 59 تا 62)

کلید واژه های ماشینی : معنویت ،ادیان ،محبت ،نحوه مواجهه انسان با هستی ،انسان ،مدینه فاضله ،معنویت و محبت چکیده ،هستی ،رضایت باطن ،عدالت ،انسان معنوی ،نحوه مواجهه موجب رضایت باطن ،احسان و محبت ،جهان ،عدل و احسان ،جهان هستی و موضع انسان ،گوهر اصلی دین ،پیروان ادیان جهان با صداقت ،زندگی ،معنویت نحوه‌ای از مواجهه ،احسان و محبت رفتار ،جهان هستی تفسیری ،عین ،مرتبه معنویت ،مواجهه با جهان هستی ،دین از جهان هستی ،مطلوب ،ادیان تاریخی جهان ،انسان حق‌طلبی دوست ،معنویت هسته دین

معنویت، نحوه مواجهه انسان با هستی است که رضایت باطن را به دنبال دارد و گوهر اصلی دین است. سه مرتبه معنویت عبارت‌اند از عدل و احسان و محبت. انسانهای معنوی ویژگی‌هایی دارند که در رأس آنها «خود دوستی» قرار دارد.

خلاصه ماشینی:

"اگرچه تا آنجا که من می‌دانم، معنویان جهان، عموما به زندگی پس از مرگ، با صور مختلف جاودانگی، معتقدند؛ یعنی به لحاظ نظری امکان دارد که کسی معنوی باشد و در عین حال به یکی از ادیان تاریخی جهان متدین نباشد، اما انصاف این است که در طول تاریخ اکثر کسانی که معنوی بوده‌اند، تعلق خاطر به یکی از ادیان نهادینه و تاریخی هم داشته‌اند. البته معنویت هسته دین است، نه پوسته آن و از این حیث می‌توان گفت که امکان رسیدن به هسته برای همه کسانی که فقط تعلق شناسنامه‌ای به دین دارند نبوده و همه آنها به این حالت نرسیده‌اند و به نظر من نمی‌توانند رسید؛ یعنی پدیدآمدن مدینه فاضله را ممکن نمی‌دانم، هرچند مطلوب است و هر انسان حق‌طلبی دوست دارد چنین جامعه‌ای پدید آید، اما خواست ما با آنچه پدید می‌آید، متفاوت است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.