Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی های مردم سالاری دینی

مصاحبه شونده:

(3 صفحه - از 40 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : مردم‌سالاری دینی، مردم، خطوط محوری مردم‌سالاری دینی، اسلامی، انسان، حکومت، شر، ویژگی‌های مردم‌سالاری دینی، ویژگی‌های مهم مردم‌سالاری دینی، تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی

در این گفتگو ابتدا به تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی وتفکر اومانیستی نسبت به انسان اشاره می‌شود و سپس به تفکر مادی درباره منابع شناخت پرداخته و گفته شده بر اساس این دیدگاه دولت باید نقش حداقلی در مداخله امور مردم داشته باشد. در بخش دیگری از این گفتگو، خطوط محوری مردم‌سالاری دینی ذکر گردیده و ویژگی‌های مردم‌سالاری بیان شده است.

خلاصه ماشینی:

"رسالت، 3/10/79 چکیده: در این گفتگو ابتدا به تفاوت‌های جهان‌بینی اسلامی وتفکر اومانیستی نسبت به انسان اشاره می‌شود و سپس به تفکر مادی درباره منابع شناخت پرداخته و گفته شده بر اساس این دیدگاه دولت باید نقش حداقلی در مداخله امور مردم داشته باشد. مسأله استفاده از عقل در جهان‌بینی اسلامی نیز فراتر از دیدگاه مادی است و غربیان با محروم کردن انسان از منابع شناخت دچار تعارضات زیادی می‌شوند؛ لذا برخی از آنها حکومت را شر می‌دانند و قائل به نقش حداقلی برای حکومت‌اند. 3. به نظر می‌رسد یکی از ویژگی‌های مهم مردم‌سالاری دینی، حساسیت مردم نسبت به دینی است که انتخاب کرده‌اند و تلقی و برداشتی است که از نقش دین در زندگی دارند و این یعنی حاکمیت دین در ابعاد مختلف جامعه."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.