Skip to main content
فهرست مقالات

اسلام و غرب؛ چالش یا گفت و گو

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 15 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : اسلام، پیشینه رابطه اسلام و غرب، سیاسی، مسیحیت، فرهنگی، علم، نظام سیاسی و نظام اجتماعی‌مان، تمدن‌ها، اشاره به پیشینه رابطه، نظام سیاسی مسیحیت

در این گفت‌وگو ضمن اشاره به پیشینه رابطه اسلام و غرب، در بستر شناساندن مؤلفه‌های قدرت دو فرهنگ، به بررسی مشکلات گذشته و حال و نیز ارائه راه حل‌هایی جهت رفع این معضلات پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"اما برای اینکه بتوانیم از این مبانی حقوقی و سیاسی استفاده کنیم، باید از طریق متخصصان فقهی ـ کلامی، عناصر حقوقی و سیاسی را به خود معرفی و بازسازی کنیم و این کار را به گونه‌ای انجام دهیم که دنیای امروز آن را بفهمد؛ یعنی مطابق نیازهای روز آنها را تفسیر کنیم؛ به طوری که هم بتوانیم آن عناصر را حفظ کنیم و هم به‌کار ببریم؛ به طوری که بهانه به دست کسی ندهیم که ما را مثلا متهم به نقض حقوق بشر کنند. 2. در این گفت‌وگو، حل مسأله رابطه اسلام و غرب به عنوان تابع هدف، و تضادها و معضلات اجرایی آن از جمله گذشته نه چندان روشن و نیز اصول و مبانی طرفین به عنوان محدودیت فرض شده است؛ در حالی که در چنین فضایی از طرح مسأله، موارد عمده‌ای از اهداف و آرمان‌های اصیل اسلامی، چونان تشکیل امت واحد اسلامی و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.