Skip to main content
فهرست مقالات

جنبش دانشجویی و کوشش برای نقد قدرت

نویسنده:

(4 صفحه - از 63 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : جنبش دانش‌جویی ،دانش ،دانشجویان ،سیاسی ،قدرت ،جنبش دانش‌جویی و کوشش ،وضعیت فعلی جنبش دانشجویی ،هدف اصلی جنبش‌های دانش‌جویی ،وظیفه اصلی جنبش دانش‌جویی ،روشنگری ،شرط استقلال سیاسی دانشگاه‌ها ،نقد قدرت ،انتظار ،وضعیت فعلی جنبش دانش‌جویی ،اجتماعی ،جنبش‌های دانش‌جویی وارد بازی‌های سیاسی ،دانشگاه ،جنبش‌های دانش‌جویی با قدرت ،جنبش دانش‌جویی راه ،جامعه ،جنبش دانش‌جویی از اندیشمندان ،گفت‌وگو ،جنبش با جنبش‌های اجتماعی ،ماهیت ،وظیفه ،حال حاضر جنبش دانش‌جویی ،حادثه کوی ،فرهنگی ،نقد و روشنگری ،دانش‌جویی از کل حرکت

نویسندگان، در مقام پاسخ به این پرسشند که وضعیت فعلی جنبش دانشجویی چگونه است و این جنبش چه اهدافی دارد و از آنچه انتظاری می‌توان داشت.

خلاصه ماشینی:

"در مورد تعامل جنبش‌های دانشجویی با قدرت و نظام‌های سیاسی نیز به نظر من نباید ماهیت این گونه جنبش‌های اساسا فکری و روشنگر و نقاد با ماهیت گروه‌های قدرت‌طلب و ذی‌نفوذ خلط شود. در عین حال، نه جنبش دانشجویی و نه کل جنبش اصلاح‌طلبی، هیچ‌کدام نمی‌توانند به همین حد اکتفا کنند و هر دو باید ابزارهای لازم را برای تبیین پیوند اجتماعی و سیاسی این جنبش با جنبش‌های اجتماعی تعبیه کنند؛ وگرنه سرخوردگی‌های متعددی در راه خواهد بود. اشاره اگر جنبش دانشجویی، با همین اصطلاح، واقعیت داشته باشد، در جامعه امروز ما بیش از آن‌که ماهیت فرهنگی ـ اجتماعی داشته باشد، بار مطالبات سیاسی را بر دوش می‌کشد و بیش از آن جریانی است سیاست‌زده. شاخصه اصلی جریان دانشجویی و دانشگاهی، عقلانیت رفتاری است و این ویژگی تنها در بستری شکوفا خواهد شد که دانشگاه از شأن واقعی خود تبعیت کند و نظام اسلامی نیز این شأن و جایگاه را به‌خوبی دریابد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.