Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر مشروعیت در مشارکت سیاسی

نویسنده:

(6 صفحه - از 43 تا 48)

کلید واژه های ماشینی : مشروعیت، مشارکت سیاسی، ظرفیت مشارکت سیاسی، فقیه، حکومت، مشروعیت در مشارکت سیاسی، ولایت، نظریه، دینی، ظرفیت مشارکت سیاسی بستگی

ظرفیت مشارکت سیاسی بستگی به نوع مشروعیت حکومت‌ها دارد. در مورد نظام ولایت فقیه سه دیدگاه وجود دارد. نظریه انتصاب و انتخاب از لحاظ قابلیت و ظرفیت مشارکت سیاسی هیچ تفاوت عینی و عملی با یکدیگر ندارند؛ اما در نظریه الهی ـ مدنی، مشارکت سیاسی به معنی واقعی کلمه امکان تحقق بیشتری دارد.

خلاصه ماشینی:

"از لحاظ قابلیت و ظرفیت مشارکت سیاسی، نظریه انتصاب و انتخاب هیچ تفاوت عینی و عملی در نهایت امر با یکدیگر ندارند؛ چه این‌که در نظریه انتخاب نیز بالاخره این ولی فقیه است که تمامی حقوق مردم بدو سپرده شده است و تفاوت انتصاب و انتخاب در این است که در نظریه انتصاب، حق حکم‌رانی مستقیما از جانب خداوند به شخص فقیه رسیده است؛ ولی در نظریه انتخاب، حق تشکیل حکومت مستقیما به مردم می‌رسد و به واسطه مردم به فقیه می‌رسد. در نهایت، چه با واسطه و چه بی‌واسطه، تمامی حقوق حکمرانی در دست فقیه است و مردم بدون اذن او نمی‌توانند رأسا به عمل سیاسی و مشارکت سیاسی بپردازند و هرگونه اقدام و عمل سیاسی مستقل و غیر مأذون، غیر مشروع نیز تلقی می‌شود؛ در حالی که به نظر می‌رسد در نظریه مشروعیت الهی ـ مدنی، مردم حق عمل مستقل سیاسی و ابراز عقاید را دارند و در نتیجه، مشارکت سیاسی به معنای واقعی کلمه امکان تحقق بیشتری دارد و از آن جهت که مردم مستقیما در قسمتی از مشروعیت ولی فقیه نقش دارند، حق اعمال نظر و ابراز نصیحت و نقد رفتار و عملکرد رهبری را نیز دارا می‌باشند. البته این نکته نیز شایان ذکر است که در مشروعیت دینی چون دینداری مردم مفروض است، بنابراین میزان اطلاع و آگاهی مردم از اسلام در این نوع مشارکت بسیار مهم است؛ بنابراین، امثال امام خمینی به عنصر آموزش و آگاهی مردم نسبت به مسائل اصیل اسلامی و آشنایی آنان با حق و تکلیف اهمیت ویژه‌ای قائل می‌شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.