Skip to main content
فهرست مقالات

غربت علم

نویسنده:

(6 صفحه - از 66 تا 71)

کلید واژه های ماشینی : علم، غرب، ساینتیسم، علم‌پرستی، دین، دانش، دستاوردهای، تکنولوژی، طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی، انسان، علم‌ستیزان طریق باطل، تمدن، غربت علم، افراط، عالم بشری به‌عهده حوزه دین، موضع افراطی اصحاب علم، علم‌گرایی به حذف، طبیعت، حذف بنیادهای دینی، دستاوردهای تجربی بشر، زندگی، حقیقت، تعالی انسان، موضع، دشمنی با علم تجربی، دانشمندان غربی در مقابل، موضع ثناگویان علم، بنیادهای دینی و طغیان‌ها، فرهنگی، علم و دین

علم‌پرستی (ساینتیسم) در غرب سبب شد که گروهی از دانشمندان غربی در مقابل آن به ستیز و دشمنی با علم تجربی و دستاوردهای آن برخیزند. اما هم علم‌پرستان و هم علم‌ستیزان طریق باطل می‌پویند. هر چند علم‌گرایی به حذف بنیادهای دینی و طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی انجامیده است، ولی علم در جایگاه خود تأثیری شگرف در کمال و تعالی انسان دارد.

خلاصه ماشینی: "از سوی دیگر، فوداستیه اظهار می‌دارد که تنها وظیفه و رسالت علم برای آن‌که خود را از این چارچوب تنگ که در آن گرفتار آمده است، نجات دهد، این است که اعلام کند: «قلمرو بررسی‌ها و شناخت‌های من، بسی کوچک‌تر از قلمرو نیازهای بی‌حد و حصر آدمی است». تردیدی نیست که علم‌گرایی به همراه حذف بنیادهای دینی و اعتقادات آسمانی، طغیان‌ها و پریشانی‌های کنونی بشر را به دنبال داشته؛ اما علم در جایگاه خود واجد شأنی رفیع بوده و تأثیری شگرف در کمال و تعالی انسان دارد. علم در صورتی قادر است از طریق دستاوردهای خود، سطحی از نیاز آدمی را پوشش دهد که همواره در پرتو منطق الهی فعالیت کند و در شعاع وحی توان خود را به خدمت گیرد. 3. تصور نویسنده محترم از ماهیت و کارکرد علم را می‌توان از این عبارت دریافت: «علم در جایگاه خود واجد شأنی رفیع بوده و تأثیری بسیار شگرف در کمال و تعالی انسان دارد. علم در صورتی قادر است از طریق دستاوردهای خود، سطحی از نیاز آدمی را پوشش دهد که همواره در پرتو منطق الهی فعالیت کند و در شعاع وحی توان خود را به خدمت گیرد». به عبارت دیگر، ایشان معضل علم جدید و تکنولوژی در عصر کنونی را تنها در کاربردها و نحوه بهره‌برداری انسان از آنها می‌داند؛ حال آن‌که بر طبق تحقیقات جدید، این نابسامانی و پریشانی ریشه در پیش‌فرض‌ها و بنیادهای علم مدرن دارد و تلفیق دین و اخلاق با دستاوردهای علمی و تکنولوژیک، جز در لایه‌های زیرین معرفت علمی ممکن نیست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.