Skip to main content
فهرست مقالات

طالبان و هلال بنیادگرایی

(3 صفحه - از 72 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : طالبان ،سیاسی ،اندیشه‌های دینی و سیاسی ،طالبان و هلال بنیادگرایی ،پشتو ،پشتون‌ها ،قوم ،ظاهرگرایانه طالبان در حق زنان ،جغرافیای سیاسی ،زنان ،میان قبایل پشتون ،اجتماعی ،میان قوم پشتون ،ممنوعیت ،رسانه ،بحران ،جایگاه طالبان و موقعیت ،فرهنگی افغانستان ،سیاسی طالبان حاکم ،حق زنان افغانی ،اقوام افغانی ،موسیقی ،دولت‌های ،اندیشه ظاهرگرایانه ،حکومت ،اندیشه سیاسی ،دانشجویان ،شریعت ،ممنوعیت استفاده زنان ،آشنا

در این مقاله با جایگاه طالبان و موقعیت آن در جغرافیای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افغانستان و نیز اندیشه‌های دینی و سیاسی ایشان آشنا می‌شویم.

خلاصه ماشینی:

"پگاه حوزه، ش 25 چکیده: در این مقاله با جایگاه طالبان و موقعیت آن در جغرافیای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افغانستان و نیز اندیشه‌های دینی و سیاسی ایشان آشنا می‌شویم. در اندیشه سیاسی طالبان نیز این نگرش قومی ـ قبیله‌ای وجود دارد و افتخارات گذشته بر ذهن کنش‌گران سیاسی طالبان حاکم است. از سوی دیگر اندیشه دینی طالبان با وهابیون بسیار نزدیک است و به همین جهت آنان با «جمعیت العلمای پاکستان» و نیز «سپاه صحابه» ارتباطی قوی دارند. اندیشه ظاهرگرایانه طالبان را در وضعیت زنان در این حکومت می‌توان ملاحظه کرد. همگی از اعمال ظاهرگرایانه طالبان در حق زنان افغانی است و این در حالی است که مردان نیز در مناطق تحت حاکمیت طالبان مشمول ممنوعیت‌های بسیاری هستند؛ از جمله موظفند ریش بلند داشته باشند و از عمامه استفاده کنند؛ حق پوشیدن کت و شلوار ندارند؛ باید موی سر را بتراشند و در نماز جماعت شرکت کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.