Skip to main content
فهرست مقالات

جامعه مدنی از اندیشه تا رفتار

نویسنده:

(5 صفحه - از 63 تا 67)

کلید واژه های ماشینی : جامعه مدنی، جامعه، جامعه مدنی از اندیشه، توده‌های مردم نقش الگویی، دولت، اندیشه، سیاسی، تغییر زیرساخت‌های معرفتی و روان‌شناختی، رفتار، قدرت و توده‌های مردم نقش، جهت تغییر زیرساخت‌ها، اقتصادی، مفهوم، قدرت، اجرای برنامه‌های کلان آموزشی، جهت تغییر زیرساخت‌های فعلی، پای‌بندی به رفتار مدنی، مدیریت، غربی، مصداق، مفهوم جامعه مدنی بر واقعیت، جهت تغییر زیرساخت‌ها در کشور، سیاست، جامعه مدنی بر واقعیت جامعه، برنامه‌ریزی‌های بلندمدت به تغییر زیرساخت‌های، اندیشه سیاسی، سلطه سیاسی، روان‌شناختی جامعه، ایران، مدیریت اندیشه در جامعه ایران

مفهوم «جامعه مدنی» با آنچه امروز در جامعه ما وجود دارد، فاصله‌ای بنیادی دارد. برای اجرای اصلاحات باید با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت به تغییر زیرساخت‌های معرفتی و روان‌شناختی جامعه پرداخت. در این میان، وظیفه اساسی دولت، اجرای برنامه‌های کلان آموزشی و تربیتی، اقتصادی و قانونی در جهت تغییر زیرساخت‌ها و دیگر پای‌بندی به رفتار مدنی است که برای لایه‌های میانی و پائینی قدرت و توده‌های مردم نقش الگویی خواهد داشت.

خلاصه ماشینی: "در این میان، وظیفه اساسی دولت، اجرای برنامه‌های کلان آموزشی و تربیتی، اقتصادی و قانونی در جهت تغییر زیرساخت‌ها و دیگر پای‌بندی به رفتار مدنی است که برای لایه‌های میانی و پائینی قدرت و توده‌های مردم نقش الگویی خواهد داشت. لذا از کارویژه‌های اساسی دولت، چنان‌چه به جامعه مدنی باور دارد، پرداختن موازی به دو امر حیاتی جهت دستیابی به جامعه مدنی است: برنامه‌های کلان آموزشی و تربیتی، اقتصادی و قانونی جهت تغییر زیرساخت‌های فعلی که نقش چرخ دنده‌ای مهلک را برای مدافعان جامعه مدنی بازی می‌کند و دیگری پای‌بندی به رفتار مدنی که الگوی رفتاری برای لایه‌های میانی و پایینی قدرت و بالاخره توده مردم خواهد بود. امروز پژوهشگران با انصاف غربی نیز بدین نکته واقف گشته‌اند که آنچه در غرب تحت عنوان جامعه مدنی برپا شده است، عمدتا رویه‌ای سطحی و ظاهری بیش نیست و اقتدار وتمرکز وحشت‌زای سیاسی و اقتصادی و حاکمیت بلامنازع رسانه‌های امپریالیستی، حتی در نهان‌ترین زوایای حریم خصوصی افراد نفوذ می‌کنند و ظرفیت‌های آنان را در جهت منافع گروه‌های اندک مدیریت می‌کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.