Skip to main content
فهرست مقالات

مردم سالاری دینی یا مردم سالاری دین داران

نویسنده:

(7 صفحه - از 45 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : دینی ،مردم‌سالاری دینی ،مردم ،درویش مردم‌سالاری دینی ،مردم‌سالاری دین داران ،پسوند ،ولایت ،ابهام ،الزامات جدایی دین از دولت ،سیاسی ،درویش ،دولت ،دموکراسی ،مردم‌سالاری دینی دچار ابهام ،خدا ،الزامات ،حکومت ،مشروعیت حقوقی نظام سیاسی ،شهروندان ،قرآنی ،مردم‌سالاری الزاماتی ،حق ،خدا بر مردم ولایت ،مفهوم ،دین‌داری ،خداوند ،نظام سیاسی ،دغدغه دین‌داری ،اساس ،پسوند دینی

به نظر آقای درویش مردم‌سالاری دینی دچار ابهام است. مردم‌سالاری الزاماتی دارد و یکی از این الزامات جدایی دین از دولت است. هیچ‌کس جز خدا بر مردم ولایت ندارد.

خلاصه ماشینی:

"پرسش نخست این است که آیا عبارت «مردم‌سالاری دینی» می‌تواند مصداق خارجی داشته باشد و امکان ایجاد مردم‌سالاری دینی اساسا وجود دارد یا خیر؟ دوم اینکه آیا به‌کارگیری پسوند دینی منجر به سوء استفاده مخالفان مردم‌سالاری نخواهد شد و به این بهانه، آزادی‌ها و حقوق اساسی را که شرط ضروری مردم‌سالاری است، نقض نخواهند کرد؟ نظریه «مردم‌سالاری دینی» از مواردی است که به لحاظ نظری، دچار ابهامی ذاتی و تناقضی منطقی است. با تأمل بر همین ویژگی‌های دموکراسی، به نظر می‌رسد که تلاش برای افزودن هر نوع پسوندی اعم از «دینی»، «غیردینی»، «پرولتری» و «بورژوایی» بر مفهوم مردم‌سالاری از اساس کوششی عبث و بی‌معنی است و نتیجه چنین تلاشی نیز دامن زدن به ابهام و ایجاد زمینه‌های سوء استفاده مخالفان دموکراسی خواهد بود. طراحان و مدافعان اولیه «مردم‌سالاری دینی» تا کنون نتوانسته‌اند نظریه‌ای سیاسی، جامع و مانع ارائه دهند تا پسوند دینی برای مردم‌سالاری به روشنی توجیه و تبیین شود و بر اساس آن مشروعیت حقوقی چنین نظامی نیز از اصل «شفافیت» در دموکراسی پیروی کرده و از صراحت لازم برخوردار باشد. بر همین اساس نظام سیاسی به طور طبیعی، عرفی است و مردم‌سالاری بی‌نیاز از هر نوع پسوندی، شکلی از نظام سیاسی است که با دین و دغدغه دین‌داری (آنچنان که در منابع دینی آمده است) هیچ تناقضی ندارد و با چنین نگرشی از «مردم‌سالاری» بهانه‌ای نیز فراهم نمی‌آید تا آزادی‌ها و حقوق اساسی مردم که شرط ضروری مردم‌سالاری است، نقض شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.