Skip to main content
فهرست مقالات

چرا بحران دینی به وجود می آید

نویسنده:

(6 صفحه - از 19 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : دینی، آموزه‌های، آموزه‌های اعتقادی و اخلاقی، آموزه‌های اعتقادی و آموزه‌های اخلاقی، تجربه دینی هسته درونی، شبستری، دغدغه‌های درونی ناهماهنگ، اسطوره، فرهنگ، راز، تجربه دینی، معنا، انسان، آموزه‌های اخلاقی، باطنی، هسته درونی دین، آموزه‌ها و اعمال یادشده، بحران دینی به وجود، جامعه، حقیقت، زندگی، دایره، شلایر ماخر، مدرن، تفسیر، وقوع تحولات اجتماعی، عالم معنا، دایره بیرونی آموزه‌های اخلاقی، آموزه‌های اخلاقی و اعتقادی، اتفاق

دین سلوک معنوی خود آدمی است. تجربه دینی هسته درونی دین است که آموزه‌های اعتقادی و اخلاقی و نیز اعمال و شعائر در لایه‌های بعدی آن قرار دارند. با وقوع تحولات اجتماعی، آموزه‌ها و اعمال یادشده با آن دغدغه‌های درونی ناهماهنگ می‌شود و بحران رخ می‌نماید.

خلاصه ماشینی: "برای مثال، این آموزه‌های عقیدتی و اخلاقی هیچ نوع رازی را برای آنها تفسیر نمی‌کنند؛ زیرا مثلا ابزار قدرت شده‌اند یا شکل آن اعمال دینی وقتی که در جامعه انجام می‌گیرد (نماز خواندن‌ها، روزه گرفتن‌ها، انفاق‌ها)، شکل‌های دینی است، اما برآورده‌کننده آن دغدغه‌های درونی نیست، بلکه به شکل عادت در آمده است. دولت، به مفهوم جدید، در جامعه‌های جدید و نیمه جدید، تمام اختیارات را در دست گرفته است و اینجاست که تراکم قدرت و حقوق بشر معنا پیدا می‌کنند و همین‌جاست که این سؤال پیش می‌آید که در چنین شرایطی، چه حقوقی برای افراد باید قائل شد؟ چه حریم‌های غیرقابل تجاوزی برای هر فرد در جامعه باید قائل شد؟ حالا اگر چنین واقعیات اجتماعی را نادیده بگیریم و مثل پانصد سال پیش حرف بزنیم و فکر کنیم که زندگی، همان زندگی پانصد سال پیش است و یک سلسله مسائلی را به نام احکام خدا بیان کنیم که نه ناظر به حل مشکل تراکم قدرت است، نه ناظر به حل مسئله حقوق بشر و نه ناظر به حل مسئله سرنوشت فرزندان آینده ما، در آن هنگام نسل جوان را دچار بحران دینی می‌کنیم. اینجاست که رابطه دین و جامعه روشن می‌شود، یعنی معلوم می‌شود که سلامت و خالص ماندن آن دین ـ به آن معنا که در این بحث به آن نزدیک شده‌ایم ـ در صورتی میسر است که تحولات اجتماعی و واقعیات اجتماعی آن مرحله از تقسیم کار که جامعه در آن مرحله بسر می‌برد و بافت و ساختی که جامعه پیدا کرده است، در نظر گرفته شود و متناسب با آن در هر عصر، آن تجربه باطنی تفسیر شود و این نمی‌شود جز اینکه در آموزه‌های اعتقادی و آموزه‌های اخلاقی هرچند وقت یکبار تجدید نظر شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.