Skip to main content
فهرست مقالات

جای گزین دیگری برای لیبرال دموکراسی نیست

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 59 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : لیبرال، لیبرال‌دموکراسی، غنی‌نژاد نظریه پایان تاریخ فوکویاما، رفاه، انسان، غنی، لیبرالیسم، پست‌مدرن‌ها، آرمان، جهانی شدن

آقای غنی‌نژاد نظریه پایان تاریخ فوکویاما را می‌پذیرد و معتقد است که لیبرال دموکراسی بهترین نظام ممکن است، جای‌گزین بهتری برای آن وجود ندارد و آرمان آن، رفاه انسان‌هاست. به عقیده ایشان لیبرال دموکراسی میلیاردها انسان را از گرسنگی نجات داده است.

خلاصه ماشینی:

"هم‌بستگی، 1/3/82 چکیده: آقای غنی‌نژاد نظریه پایان تاریخ فوکویاما را می‌پذیرد و معتقد است که لیبرال دموکراسی بهترین نظام ممکن است، جای‌گزین بهتری برای آن وجود ندارد و آرمان آن، رفاه انسان‌هاست. آیا اعتقاد به پلورالیسم فرهنگی لزوما به مفهوم توجیه یک نظام سرکوبگر است؟ اگر پست‌مدرن‌ها بگویند که معیاری برای ارزش‌گذاری وجود ندارد، از فاشیست‌ها بدتر و خطرناک‌تر هستند؛ زیرا در ذیل این اندیشه، انجام هر جنایتی مجاز می‌شود. جای این سؤال وجود دارد که آیا همین جهانی شدن نیست که به آمریکا اجازه می‌دهد به‌طور یک‌جانبه و با کنار گذاشتن مجامع بین‌المللی و بدون هیچ اجماع بین‌المللی، در امور کشوری دیگر دخالت کند و به آنجا یورش برد و با ریختن بمب‌های ده‌هزار تنی بر سر مردم، داعیه آزادسازی آنجا را داشته باشد؟ اگر ارزش‌های لیبرال‌دموکراسی این است، پس با توحش هیتلری و چنگیزی چه تفاوتی دارد؟ اگر حاکمیت یک فرد مستبد در عراق بد است، استعمار آن توسط بیگانگان و غارت منابع آن توسط آنان بدتر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.