Skip to main content
فهرست مقالات

مردم سالاری و معنویت

نویسنده:

(7 صفحه - از 19 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : معنویت ،مردم ،مردم‌سالاری ،نظام مردم‌سالار هم الزام معرفت‌شناختی ،نظام مردم‌سالاری ،مردم‌سالاری و معنویت ،آزاداندیشی ،ملکیان ،ایمان ،دینی ،خدا ،الزام اخلاقی ،انسان ،عام ،خشونت ،نظارت درونی نسبت ،اجتماعی ،نظارت درونی ،جامعه ،نظام دموکراتیک ،وظیفه ،ارزش ،بهترین ،ایمان دینی ،رأی ،کار ،جامعه دموکراتیک ،نظام مردم‌سالار بهترین ،نسبت ،کسانی

به نظر آقای ملکیان، نظام مردم‌سالار هم الزام معرفت‌شناختی دارد و هم الزام اخلاقی؛ اما این مقدار کافی نیست و باید برای جبران عیوب آن، معنویت را نیز افزود. مقصود از معنویت هفت ویژگی خیرخواهی عام، نظارت درونی نسبت به خود، آزاداندیشی و... است.

خلاصه ماشینی:

"اما می‌توان نحوه تفکر دومی هم به مسئله مردم‌سالاری و معنویت داشت و آن این است که نظام مردم‌سالاری، اگر شرط لازم بهروزی و سعادت مردم جامعه باشد، مسلما شرط کافی نیست. پس کافی نیست که یک نهاد دموکراتیک درست کنیم؛ باید در درون خودمان هم اهل استدلال و گفت‌وگو باشیم و استدلال و گفت‌وگوی درونی بسیار مهم‌تر از این است که در بیرون رفتار دموکراتیک از خود نشان دهیم. اگر جامعه‌ای دارای بیشترین منابع طبیعی هم باشد و بهترین مشاوران اقتصادی و صاحب‌نظران اقتصادی را در اختیار داشته باشد، اما مردم برای کار ارزش قائل نباشند و به‌کار فقط به چشم وسیله‌ای برای کسب درآمد نگاه کنند، این جامعه موفق نمی‌شود. هنگامی که مردم به حضور خداوند در نهان وجود خویش ایمان داشته باشند و بدانند که او از رگ گردن به آنها نزدیک‌تر است، میان قلب انسان و خودش حائل است و حتی مکنونات قلبی انسان را بهتر از خود وی می‌داند، در این صورت، یک پلیس درونی بسیار قوی در آنها ایجاد می‌شود که بدون لحظه‌ای غفلت و فتور همه چیز را زیر نظر دارد. مسئولیت‌پذیری اجتماعی چرا و چگونه ایجاد می‌شود؟ اگر ایمان دینی نباشد، چرا یک فردی عادی باید خود را نسبت به حال و روز دیگران مسئول بداند؟ در سایه تعالیم دینی و نیز محبت عام الاهی است که انسان مؤمن نسبت به همنوعان خود احساس مسئولیت می‌کند و نیز نسبت به وضع اجتماع و اوضاع و احوال سیاسی ـ اجتماعی احساس تکلیف می‌کند و معتقد است که وظیفه‌ای دینی دارد تا در ساختن جامعه‌ای سالم و مرفه و آباد و با اخلاق تلاش کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.