Skip to main content
فهرست مقالات

دموکراسی فرآیندی اجتناب ناپذیر

نویسنده:

(7 صفحه - از 46 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی، جنگ سرد، سیاسی، دوران جنگ سرد، اقتصادی، قدرت، نظام‌های سیاسی، مشروعیت، مردم، دموکراسی فرآیندی اجتناب‌ناپذیر

در دوران جنگ سرد، بزرگ‌ترین مانع دموکراسی در جهان سوم، قدرت‌های بزرگ بودند؛ ولی پس از جنگ سرد، با اولویت یافتن اقتصاد در روابط بین‌الملل و گسترش موج انقلاب الکترونیک، دموکراتیزه کردن نظام‌های سیاسی، اجتناب‌ناپذیر شده است. هم‌اکنون مانع اصلی دموکراسی، باورها و گرایش‌های دینی و فرهنگی ملت‌هاست.

خلاصه ماشینی:

"دموکراسی به معنای نظام مدیریت کلان بر اساس آرای مردم، صرف‌نظر از گوناگونی ویژگی‌های نظام‌های دموکراتیک، که متأثر از باورهای مردم و فرهنگ مسلط و تاریخ جامعه می‌باشد، در تحلیل نهایی، بر این اصول استوار است: اولا، مناسبات میان دولت و ملت، قانونمند، قانون‌مدار و تعریف شده است (قانون اساسی). با قاطعیت می‌توان گفت که در صورت تحقق دموکراسی، به عنوان پیش‌شرط روابط اقتصادی راهبردی، نگرانی از تحمیل نظرات و خواسته‌های دولت‌های خارجی، حتی قدرتمندترین آنها، بی‌مورد است؛ زیرا در یک جامعه توسعه‌یافته سیاسی ــ یعنی دموکراتیک ــ اولا، دولت نمی‌تواند پنهان از مردم و برخلاف منافع ملی با قدرت‌های بیگانه سازش کند، و ثانیا، قدرت‌های خارجی با مردم روبه‌رو هستند و قادر نخواهند بود اهداف و برنامه‌های خود را تحمیل نمایند. این مطلب البته درست است، اما سخن در این است که معلوم نیست این استدلال چه ارتباطی با «تحقق دموکراسی به عنوان پیش‌شرط روابط اقتصادی و راهبردی» دارد و اختصاص این استدلال به شرایط پس از جنگ سرد و منافع اقتصادی ابرقدرت‌ها چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ انتظار می‌رفت که اگر در بین سران جناح‌های سیاسی، مباحث نظری و کارشناسی، در هیاهوی کسب قدرت به محاق غفلت می‌رود، لااقل غرش سهمگین تجهیزات نظامی ابرقدرت‌ها، دخالت‌های آشکار آنها در ساختار قدرت و تاراج سرمایه ملت‌های همسایه، اندکی از این خواب غفلت بزداید!"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.