Skip to main content
فهرست مقالات

برابر با مردان یا جنس دوم؟

نویسنده:

(11 صفحه - از 42 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : خانواده ،مرد ،زن ،طلاق ،حق طلاق ،ازدواج ،سرپرستی ،جامعه ،مهریه ،سن ،خانواده پدرسالار ،اجتماعی ،خانواده ایرانی ،علاقه ،امور خانه و خانواده ،تولید ،خانواده ایرانی با افزایش طلاق ،قدرت ،مرد حق طلاق ،اسلامی ،نقش ،افزایش تحصیلات زنان شکاف تحصیلی ،کاهش سن ازدواج ،خانواده افزایش میران تحصیلات خانم‌ها ،مشکلات ،افزایش میران تحصیلات خانم‌ها نسبت ،ویژگی‌های خانواده افزایش میران تحصیلات ،افزایش ،زندگی ،سرپرستی خانواده بر عهده مرد

خانواده نقشی اساسی در سلامتی جامعه دارد. ازاین‌رو، در تحکم آن باید کوشید. خانواده ایرانی دارای ویژگی‌های متعددی است که باید در شرایط امروز و متناسب با تحولات دنیای مدرن، ویژگی‌های جدیدی را برای آن تعریف کرده و در جامعه محقق ساخت. امروزه باید در مسائل مختلف خانواده از جمله سرپرستی، حق طلاق، نگهداری فرزندان، انجام امور خانه و خانواده و دیگر موارد، میان زن و مرد برابری و تساوی ایجاد نمود.

خلاصه ماشینی:

"با وجود آن‌که گوینده، در آغاز سخن بر اهمیت خانواده و نقش بی‌بدیل آن در سلامت جامعه تأکید نموده است، ولی از عامل اساسی نقش مادری و همسری و حضور عاطفی زن در کانون خانواده غافل مانده است و از همین روی راهبردهای ارائه شده از سوی وی، عملا کارآمدی خانواده را کاهش داده و به جای حل مشکلات خانواده سنتی، مشکلات سنگین‌تر دنیای مدرن را فراروی خانواده قرار می‌دهد. شایسته‌سالاری در خانواده اگر به این معناست که هر زن و مردی که ازدواج می‌کنند در آغاز زندگی مشترک یا قبل از آن به مراکز تعیین شایستگی مراجعه کنند و فرد شایسته‌تر را مشخص سازند و این مسئله جنبه قانونی و رسمی پیدا کند، تحقق چنین چیزی نه تنها بسیار مشکل‌ساز بوده و راه ازدواج و تشکیل خانواده را در آغاز با مشکلات فراوان همراه می‌سازد، بلکه تعیین فرد شایسته‌تر نیز کاری سخت و موجب اختلاف میان زوجین خواهد بود؛ چرا که ملاک شایستگی در اداره خانواده را چه اموری باید دانست و چگونه می‌توان آن‌را تشخیص داد؟ آیا ملاک شایستگی بیشتر، میزان تحصیلات و تخصص‌های علمی و مدرک تحصیلی است یا اطلاعات و دانش‌های لازم برای اداره خانواده و یا توان مدیریت خانواده و یا قدرت و توان تحمل مشکلات و یا قدرت دفاع از خانواده در سختی‌ها و مشکلات و یا امور دیگر؟ به هر حال، طرح شایسته‌سالاری در خانواده در عمل با مشکلات فراوانی روبه روست، ولی آنچه (1) به‌طور کلی در دیدگاه اسلامی و قرآنی وجود دارد، به دلیل خصوصیات روحی و روانی خاص زن و مرد، سرپرستی خانواده بر عهده مرد قرار داده شده است که البته این قانون نیز همچون دیگر قوانین، ناظر به نوع افراد و غالب افراد است، نه تمامی افراد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.