Skip to main content
فهرست مقالات

زنان مجلس هنوز سکوت را نشکسته اند

نویسنده:

(3 صفحه - از 40 تا 42)

کلید واژه های ماشینی : زن، برنامه چهارم توسعه، فرهنگ تساوی زنان و مردان، به‌تساوی میان زن و مرد، لایحه برنامه چهارم، عدالت میان زنان و مردان، مرد، مجلس هفتم، تساوی در برابر قانون، عدالت جنسیتی، حذف، میان زن و مرد، قانون، واژه در لایحه باقی، زنان مجلس، واژه عدالت جنسیتی حذف، عدالت جنسیتی از لایحه برنامه، کلمه، برابری جنسیتی در لایحه برنامه، میان تساوی در برابر قانون، اسلام، حقوق، قانون و تساوی، کلمه عدالت جنسیتی، اجرا، تشابه، اظهارنظرها میان تساوی، حذف عدالت جنسیتی، ارث، تساوی جنسیتی

کلمه «عدالت جنسیتی» که توسط مجلس هفتم از لایحه برنامه چهارم توسعه حذف گردید، نشان می‌دهد که مجلس هفتم معتقد به تساوی میان زن و مرد نیست. درحالی‌که لازمه عدالت میان زنان و مردان، تساوی در برابر قانون و تساوی در وظایف و فرصت‌های اجتماعی است. اگر این واژه در لایحه باقی می‌ماند و اجرا می‌شد، به تدریج فرهنگ تساوی زنان و مردان هم شکل می‌گرفت.

خلاصه ماشینی: "شرق، 2/6/83 چکیده: کلمه «عدالت جنسیتی» که توسط مجلس هفتم از لایحه برنامه چهارم توسعه حذف گردید، نشان می‌دهد که مجلس هفتم معتقد به تساوی میان زن و مرد نیست. کلمه عدالت جنسیتی، مفهومی که به سختی در لایحه برنامه چهارم توسعه قرار گرفت، سوی نمایندگان مجلس هفتم حذف شد. لازمه عدالت، تساوی در برابر قانون، گرفتن شغل و امثال آن است و حذف این واژه به معنای برقرار نبودن تساوی بین زن و مرد است». دکتر آخوندی به نامساوی بودن مقرراتی چون ارث، طلاق و شهادت بین زن و مرد اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «اگر واژه عدالت جنسیتی حذف نمی‌شد، شاید برخی تبعیض‌های جنسیتی نیز رفع می‌شد. اما برخی دیگر از اظهارنظرها از جمله دیدگاهی که در نوشته حاضر مطرح شده است نشان می‌دهد که مراد از عدالت جنسیتی، برابری و تساوی زن و مرد است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.