Skip to main content
فهرست مقالات

واکنش بازار سرمایه نسبت به متغیرهای کلان اقتصادی

نویسنده:

ISC (54 صفحه - از 13 تا 66)

کلیدواژه ها :

ایران ،تورم ،تغییر نرخ ارز ،ارز ،نوسانات قیمت هسام ،سرمایه‌گذاری ،بورس اوراق بهادار

کلید واژه های ماشینی : شاخص قیمت سهام در صنعت، متغیر، نرخ ارز، بورس اوراق بهادار تهران، اقتصادی، قیمت سهام در بورس اوراق، ضریب تخمین زده‌شده، پول، بازار، تورم

منظور اصلی از این تحقیق کامل کردن ادبیات موجود در ارتباط با بازار سهام و متغیرهای اقتصادی از جنبه‌های مختلف و تعیین این مطلب است که آیا قیمت سهام تحت تاثیر متغیرهای فعالیت‌های اقتصادی واقعی است؟برخی از متخصصین معتقدند که بهبود عملکرد بازارهای سهام منجر به بهبود اقتصادی می‌شود و می‌توان آن را از طریق اندازه‌گیری رشد مثبت در تولید ناخالص ملی نشان داد. در این تحقیق متغیرهای اقتصادی مورد بررسی عبارتند از:نرخ ارز، حجم پول در جریان، نرخ تورم، قیمت جهانی نفت، سرمایه‌گذاری دولت و متوسط قیمت مسکن در شهر تهران، و محدود زمانی تحقیق سال‌های 1370 لغایت 1379 و داده‌های فصلی می‌باشند. لازم به ذکر است که علاوه بر سنجش میزان ارتباط بین متغیرهای کلان اقتصادی فوق شاخص کل قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران، این ارتباط برای شاخص قیمت سهام در تک تک صنایع نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"نتیجه‌گیریبا توجه به معادلات نوزده‌گانه تخمین زده شده که در فصل قبل به طور کامل ذکر شد، در این فصل با استفاده از اعدادو ارقام مربوطه نتایج به دست آمده به شرح زیر ارایه می‌گردد:الف)نتایج حاصل از آزمون فرضیه‌های اصلی1)شاخص کل قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران با مقدار خود در یک دوره یا فصل قبل همبستگی دارد و ضریب متغیر نشان می‌دهد که یک درصد افزایش در شاخص، در دوره قبل باعث 82/0 درصد افزایش در شاخص دوره جاری می‌گردد. 13)صنعت ماشین آلات و تجهیزات 1-13)شاخص قیمت سهام در این صنعت نیز با مقدار خود در یک دوره(فصل)قبل ارتباط مستقیم داشته و ضریب تخمین زده شده این متغیر یک است که با توجه به آماره t آن، که 15/12 است، در سطح اطمینان 95 درصد معنی‌دار می‌باشد. 3-13)رابطه حجم پول در جریان و شاخص قیمت سهام در این صنعت معکوس بوده و ضریب تخمین زده شده برای این متغیر 72/0-است که با توجه به آماره t آن که 14/4-است، این ضریب در سطح اطمینان 95 درصد معنی‌دار می‌باشد. 14)صنعت ماشین آلات و دستگاههای برقی 1-14)در این صنعت نیز بین شاخص قیمت سهام و مقدار آن در یک دوره‌ قبل رابطه مثبت برقرار بوده و ضریب تخمین زده شده برای این متغیر 81/0 است که با توجه به آماره t آن که 8/14 است، از نظر آماری در سطح اطمینان 95 درصد معنی‌دار می‌باشد. 2-15)رابطه بین نرخ ارز و شاخص قیمت سهام در صنعت رادیو و تلویزیون مثبت بوده و ضریب تخمینی این متغیر، برابر 65/0 است که با توجه به آماره t آن که 42/5 است، از نظر آماری در سطح اطمینان 95 درصد معنی‌دار می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.