Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل متغیرهای اثرگذار بر رشد اقتصادی

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 255 تا 280)

کلیدواژه ها :

ایران ،رشد اقتصادی ،تورم ،برنامه توسعه ،جمعیت ،سیاست مالی ،مدل اقتصادسنجی

کلید واژه های ماشینی : سرمایه، رشد اقتصادی، متغیر، تولید ناخالص داخلی، تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری، درآمدهای نفتی و تولید ناخالص، سرمایه‌گذاری دولتی از نرخ سود، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

مقاله حاضر به تحلیل چگونگی اثربخشی عوامل اثرگذار بر رشد اقتصادی پرداخته است و سالهای 1338 تا 1379 را مورد بررسی قرار داده است.شواهد، نشان دهنده اثربخشی و سرمایه‌گذاری و اشتغال بر رشد اقتصادی است.به نظر می‌رسدکه انباشت سرمایه فیزیکی و انسانی و سیاستهای اقتصادی نقش بسیار مهمی در تأثیرپذیری رشد اقتصادی خواهد داشت.نتایج، حکاین از عدم تأثیرپذیری سرمایه‌گذاری دولتی از نرخ سود سپرده‌های بانکی بلندمدت دارد و در عوض نشان دهنده تأثیرپذیری بالای این متغیره از درآمدهای نفتی و تولید ناخالص داخلی است.سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی نقشی اساسی در افزایش تولید دارند به نحوی که نتایج تجربی نشانگر اثربخشی بیشتر سرمایه‌گذاری دولتی نسبت به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بر رشد اقتصادی ایران است. نتایج آزمونهای علیت نشان دهنده مسیر علی یک طرفه از جانب سرمایه‌گذاری دولتی بر رشد اقتصادی است در حالی این بحث در مورد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و رشد اقتصادی، مسیری معکوس را نشان می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"سرمایه سرانه در این دوره به طور متوسط سالانه 7/13 درصد افزایش یافته است که در واقع، دلیلی برای رشد سریع بهره‌وری نیروی کار به واسطه استفاده از تکنیکهای سرمایه‌بر است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)معادله(1)می‌تواند برای نرخهای رشد در طول زمان به صورت زیر بیان گردد:معادل(2)که نشان دهنده رشد اقتصادی بلند مدت است، شامل اطلاعاتی برای میزان موجودی سرمایه است. در مورد تأثیر سرمایه‌گذاری دولتی، همانطور که نتایج آزمون موجود در جدول شماره(2)نیز نشان می‌دهد، رشد اقتصادی علت افزایش سرمایه‌گذاری دولتی نیست (به تصویر صفحه مراجعه شود)جرا که سرمایه‌گذاری دولتی متغیری برون‌زاست و تحت تأثیر درآمدهای نفتی می‌باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود)یک تفسیر این نتایج چنین است که در سطح کلان، جریان پیامدهای خارجی از انباشت سرمایه‌های فیزیکی و انسانی وجود دارد که به وسیله مدلهای رشد(بیکر، مورفی و تامورا 1980 و رومر 986 و 1987 و 1994، گراس من و هلپ من 1991 و لوکاس 1988)پیشنهاد شده است. همانطور که ملاحظه می‌گردد، ضریب مربوطه در سطح اعتماد 95 درصد، معنی‌دار بوده و به لحاظ مقدار ضریب نیز از سهم بالایی برخوردار است، این مطالبت در واقع نشان دهنده و یا تأییدی در مورد تأثیر نرخ بهره بر (به تصویر صفحه مراجعه شود)سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ماشین آلات است، بنابراین نتایج به شرح زیر است:معادله آخر اثربخشی رشد اعتبارات و تسهیلات اعطایی بانکهای تجاری به بخش دولتی(gtgib)را بر رشد اقتصادی نشان می‌دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.