Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تأثیر کاهش ارزش پول بر روند تراز بازرگانی

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 63 تا 80)

کلیدواژه ها :

تأثیر کاهش ارزش پول ،الگوی مصرف و تولید در ایران ،تعدیل ترازهای تجاری

کلید واژه های ماشینی : کاهش ارزش پول، صادرات، واردات، ارز، کاهش ارزش پول ملی، مصرف، اثرات کاهش ارزش پول، روند تراز بازرگانی، بررسی تأثیر کاهش ارزش پول، تولید

هدف این مقاله بررسی چارچوب نظری و تجربی اثرات کاهش ارزش پول بر روند تراز بازرگانی(تفاضل صادرات و واردات)است.اثرات فوق بر تولید، مصرف و تراز تجاری با یک الگوی تجربی و با داده‌های اقتصادی ایران برای دوره سال‌های 1360 تا 1373 مورد بررسی قرار گرفته است.نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که سیاست کاهش ارزش پول حداقل تا پایان سال 1373 از نظر تغییر در الگوی مصرفت و تولید موفق نبوده است.

خلاصه ماشینی:

"بعضی مطالعات بیانگر بهبود ترازهای تجاری در کوتاه‌مدت است ولی نتایج بعضی مطالعات دیگر چنین روندی را نشان نمی‌دهد و در ادامه اثرات کاهش ارزش پولی ملی بر الگوی مصرف و تولید و تفاضل صادرات و واردات با یک الگو تجربی و با داده‌های اقتصاد ایران بررسی می‌گردد. در جدول شماره 1، زوایای شش‌گانه به همراه متوسط نرخ دلار در سالهای 1360 تا 1373 درج شده است 25 (به تصویر صفحه مراجعه شود) در انتهای دوره مورد بررسی به بزرگترین مقدار خود یعنی 8/59 درجه رسیده است که نشان از فاصله‌گرفتن تولیدات از صادرات دارد. کوچک‌شدن زاویه مذکور بیانگر این است که در ارزش کالاهای صادرشده، کالاهای واردشده سهم بزرگتری پیدا کردند یعنی کشور به سمت یک واردکننده کالاهای واسطه‌ای و صادرکننده مجدد این کالاها گام برمی‌داشته است، به طوری که پس از کاهش ارزش پول داخلی در ابتدای سال 1372 کاهش زاویه‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) برای سال 1372 نیز روی داده، احتمالا به دلیل تأخیر در بروز عکس‌العمل واردکنندگان و صادرکنندگان در برابر کاهش ارزش ریال بوده است. نتیجه‌گیری هدف این مطالعه بررسی چارچوب نظری و تجربی اثرات کاهش ارزش پول بر روند ترازهای بازرگانی و بر سهم ارزش کالاهای وارداتی و تولیدی در مصرف داخلی و صادرات با توجه به شرایط اقتصادی و آمار و اطلاعات ایران بود. از سال 1372 ارزش پول داخلی کاهش یافت و انتظار می‌رفت که به مرور زمان صادرات غیرنفتی رونق یابد، و در مقابل کاهش ارزش پول سبب کاهش واردات کالاها یا کمتر مصرف‌شدن کالاهای وارداتی موجود گردد، و از این طریق تحولی در مصرف و تولید در ایران ایجاد گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.