Skip to main content
فهرست مقالات

چکیده مقاله انگلیسی به فارسی: ساختار هزینه ها و رشد درآمدهای دولت در ایران

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 81 تا 84)

کلید واژه های ماشینی : هزینه‌ها، ماهیت فعالیت‌های اقتصادی بحش، هزینه‌ها و رشد درآمدهای دولت، فعالیت‌های اقتصادی بحش عمومی، توابع ساده هزینه و درآمد، رشد درآمدهای دولت در ایران، رشد هزینه‌ها و درآمدهای دولتی، ساختار هزینه‌ها و درآمدهای دولت، الگوی ساده عدم تعادل، پایداری پارامترهای توابع مزبور

هدف از این مقاله، بررسی رشد هزینه‌ها و درآمدهای دولتی در چند دهه اخیر، با عنایت به نظریه‌های متداول درباره ماهیت فعالیت‌های اقتصادی بحش عمومی، می‌باشد.نقش دولت به عنوان عامل توسعه و نوسازی مورد تأکید قرار گرفته، و صحت"قانون واگنر"در مورد اقتصاد ایران، ارزیابی گردیده است.توابع ساده هزینه و درآمد مالیاتی دولت، برآورد گردیده، و آزمون‌های تغییرات ساختاری به منظور بررسی ثبات و پایداری پارامترهای توابع مزبور در دو دهه قبل و بعد از انقلاب اسلامی انجام گرفته است.همچنین"سرعت فرایند تعدیل"از طریق برآورد یک الگوی ساده عدم تعادل در مورد هزینه‌ها و دریافتی‌های دولت بررسی گردیده است.ساختار هزینه‌ها و درآمدهای دولت نیز با استفاده از یک الگوی"سهم ثابت"و همچنین یک الگوی"سهم نهائی ثابت"در دوران‌های قبل و بعد از انقلاب مقایسه شده است.

خلاصه ماشینی:

"توابع ساده هزینه و درآمد مالیاتی دولت، برآورد گردیده، و آزمون‌های تغییرات ساختاری به منظور بررسی ثبات و پایداری پارامترهای توابع مزبور در دو دهه قبل و بعد از انقلاب اسلامی انجام گرفته است. همچنین"سرعت فرایند تعدیل"از طریق برآورد یک الگوی ساده عدم تعادل در مورد هزینه‌ها و دریافتی‌های دولت بررسی گردیده است. ساختار هزینه‌ها و درآمدهای دولت نیز با استفاده از یک الگوی"سهم ثابت"و همچنین یک الگوی"سهم نهائی ثابت"در دوران‌های قبل و بعد از انقلاب مقایسه شده است. براساس برآورد توابع واکنش هزینه دولت، تفاوت پارامترهای توابع مزبور در دوران‌های قبل و بعد از انقلاب از نظر آماری حائز اهمیت نمی‌باشد. لیکن آزمون‌های آماری بر وجود تغییرات ساختاری در توابع مالیات مستقیم و غیرمستقیم دلالت دارند. بر مبنای یک الگوی"سهم ثابت"که ساختار هزینه و درآمد در دوران‌های قبل و بعد از انقلاب دارای تفاوت قابل ملاحظه‌ای می‌باشند، لیکن بر اساس یک الگوی"سهم نهائی ثابت"مختلط، برآورد می‌شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.