Skip to main content
فهرست مقالات

چکیده مقالات انگلیسی به فارسی

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (4 صفحه - از 207 تا 210)

کلید واژه های ماشینی : اعتراض، چکیده مقالات انگلیسی به فارسی، انقلاب، جنبشهای اجتماعی، نظم، شهر، مرگ و میر کودکان، شورای شهر شیراز، رشته جنبشهای اجتماعی مورد توجه، مقاله

با توجه به اینکه توافق عمومی بر تعریف مفاهیم گونه‌های مختلف رفتارهای حمعی حاصل نمی‌باشد، بحث پیرامون تعریف این رفتارها می‌تواند به عنوان موضوع تحقیق در رشته جنبشهای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.برای مثال دیویس در نظریه سرخوردگی نسبی خود "اعتراض را زیر عنوان"انقلاب"قرار می‌دهد، تیلی اعتراض را فعالیتهای اولیه قبل از بسیج شرکت کنندگان در کی انقلاب می‌داند، و از نظر تورن"تخاصمات مثبت"در سطح سازمانی نق و اعتراض تلقی می‌شود.از نظر این مقاله اعتراض یکی از انواع جنبشهای اجتماعی است.این حرکت در مخالفت با یک نظم اجتماعی صورت می‌گیرد، اما نظر به اینکه اهدافش محدود است آنچنان سازمان یافته نیست که بتواند شرایط را عوض کند.اعتراض دارای عوامل اصلی لازم برای هر جنبش اجتماعی است اما ایدئولوژی آن نظم جدیدی را جهت جایگزینی با نظم موجود ارائه نمی‌نماید.در این مقاله مقایهس‌ای بین نهضت 15 خرداد سال 1342 با انقلاب اسلامی سال 1357 در ایران صورت گرفته و در آن تشابهات و اختلافات عمده این دو نوع از جنبش اجتماعی یعنی اعتراض و انقلاب به تصویر کشیده شده است.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله مقایهس‌ای بین نهضت 15 خرداد سال 1342 با انقلاب اسلامی سال 1357 در ایران صورت گرفته و در آن تشابهات و اختلافات عمده این دو نوع از جنبش اجتماعی یعنی اعتراض و انقلاب به تصویر کشیده شده است. چکیده‌ هدف اصلی این تحقیق بررسی و ارزیابی این موضوع است که ویژگیها و رفتارهای خانوار بطور مستقیم و یا غیرمستقیم چه تأثیری بر مرگ و میر کودکان دارد. مدل مطالعه مرگ و میر کودکان، براساس چارچوب نظری مشهور موزلی و چن از طریق ترکیب عوامل فردی و اجتماعی ساخته شده است. در این مقاله طرح و چارچوبی تعقلی به منظور بررسی مشارکت شهروندان در ساز و کار شوراهای شهر تعبیه شده است. فعالیت شورای شهر شیراز، ارائه طرح‌های توسعه اجتماعی- اقتصادی توسط شورا، سازکارهای تشویق شهروندان در مشارکت در این مقاله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.