Skip to main content
فهرست مقالات

در نرخ رشد اقتصادی ¹R&D بررسی نقش مخارج

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 59 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : تولید ناخالص ملی ،نرخ رشد اقتصادی ،رشد اقتصادی ،مخارج تحقیق و توسعه ،رشد تولید ناخالص ملی ،نرخ رشد تولید ناخالص ،سرمایه ،بررسی نقش مخارج ،نسبت مخارج تحقیق و توسعه ،پژوهش ،مدل ،دانش ،جهان ،کل تولید ناخالص ملی ،سرمایه‌گذاری و رشد نیروی کار ،سرمایه‌گذاری ،گروه کشورهای با درآمد بالا ،توسعه از تولید ناخالص ،نیروی کار بر نرخ رشد ،نرخ رشد سرمایه‌گذاری کل ،نرخ رشد نیروی کار ،مطالعه ،درصد تولید ناخالص ملی ،ذخیره دانش ،میزان تاثیر مخارج تحقیق ،کشورهای با درآمد پایین‌تر ،نقش ،تاثیر مخارج تحقیق و توسعه ،رشد نیروی کار ،مخارج سرمایه‌گذاری و مخارج تحقیق

امروزه مخارج تحقیق و توسعه از اهمیت بسیاری در فرایند توسعه و پیشرفت جوامع مختلف برخوردار است. این پژوهش، میزان تاثیر مخارج یاد شده در نرخ رشد اقتصادی در مجموعه ای متنوع از کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار می دهد. این مطالعه، در دوره زمانی 91- 1995 برای گروه کشورهای با درآمد بالا و کشورهای با درآمد پایین تر انجام گرفته و بر اساس آمار و اطلاعات یکدست و معتبر بانک جهانی، میزان تاثیر مخارج تحقیق و توسعه، سرمایه گذاری و رشد نیروی کار بر نرخ رشد تولید ناخالص ملی کشورهای یاد شده برآورد شده است.

خلاصه ماشینی:

"پارک3از داده‌های ده کشور عضو OECD استفاده کرد و مطالعه‌ای را در سطح ملی انجام داد که در آنفعالیت‌های تحقیق و توسعه بخش خصوصی و بخش دولتی مورد بررسی قرار گرفت،او فعالیت‌هایتحقیق و توسعه بخش خصوصی را در رشد بهره‌وری تعیین‌کننده‌تر می‌یابد،ولی فعالیت‌های دولت بهدلیل داشتن منافع خارجی دارای اثرات غیر مستقیم است و می‌تواند به عنوان عاملی تأثیرگذار بر بهره‌وریبخش خصوصی نیز در نظر گرفته شود. ررسی وضعیت مخارج تحقیق و توسعه یک بررسی آماری نشان می‌دهد که مخارج تحقیق و توسعه در یک دوره 5 ساله(91-1995)در میان 58کشور جهان به طور متوسط 1/02 درصد از کل تولید ناخالص ملی این کشورها را شامل شده است. به عبارتساده‌تر،بر اساس نتایج به دست آمده کشورهایی که نسبت مخارج تحقیق و توسعه از کل تولید ناخالصملی آنها بیش از 2 درصد بوده است از متوسط رشد اقتصادی معادل 2/6 درصد در سال برخوردار بوده‌اند(کشورهایی نظیر سوئد،کره جنوبی و رژیم اشغالگر قدس از این گروه کشورها هستند). مقایسه متوسط سهم مخارج تحقیق و توسعه از تولید ناخالص ملی و نرخ رشداقتصادی برخی از کشورها با درآمد پایین در دوره 91-1995 (به تصویر صفحه مراجعه شود)مأخذ:بانک جهانی. Guel and Ram(1994) تیجه‌گیری بررسی‌ها و نتایج مطالعات آماری در این مقاله نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری از ذخیره دانش فنی که درقالب افزایش نسبت مخارج تحقیق و توسعه از تولید ناخالص ملی در این مطالعه از آن یاد شده است نقشقابل ملاحظه‌ای در افزایش رشد اقتصادی و ظرفیت‌های تولیدی کشورها دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.