Skip to main content
فهرست مقالات

پیشنهادی برای برآورد نسبت بیکاری در سطح استان های کشور

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 139 تا 156)

کلید واژه های ماشینی : برآورد، نسبت بیکاری در سطح استان‌های، برآورد نسبت بیکاری، اطلاعات، برآوردگر، روش‌های برآورد ناحیه کوچک، آمار، ناحیه کوچک، برآوردگر بیز تجربی، آمارگیری

پیشنهادی برای برآورد نسبت بیکاری در سطح استان های کشور نواب پور حمیدرضا*,خوش گویان فرد علیرضا,طاهری منزه محمد * دانشگاه علامه طباطبایی معمولا دفاتر ملی آمار کشورها، به دلیل محدودیت هایی از قبیل بودجه و زمان سعی می کنند طرح های آمارگیری خود را در سطوح جغرافیایی بزرگ مثلا، در سطح ملی، طراحی و اندازه نمونه ها را بهینه کنند. این امر، سبب می شود که پژوهشگران اقتصادی، برنامه ریزان، و تصمیم گیرندگانی که نیاز به اطلاعات آماری در سطوح کوچکتر جغرافیایی و یا به تفکیک صفاتی خاص دارند از دستیابی به اطلاعات مورد نیاز محروم بمانند. کاربران این نوع اطلاعات با انتقال نیازهای آماری خود به واحدهای تولید کننده آمار موجب شده اند که این واحدها، طرح های آمارگیری خود را در سطوح کوچکتر جغرافیایی – مثلا در سطح استان – طراحی و اندازه نمونه ها را بهینه کنند. این امر، افزون بر تحمیل هزینه به بودجه عمومی کشورها و طولانی شدن فرایند تهیه و توزیع آمار، موجب می شود که خطاهای غیر نمونه گیری سهم بیشتری در مراحل تهیه و توزیع آمارها داشته باشند. در این مقاله، سعی می شود با معرفی چند روش برآورد ناحیه کوچک (SAE) روشی مناسب برای برآورد نسبت بیکاری در سطح استان های کشور پیشنهاد شود.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله،سه روش برآورد ناحیه کوچک ترکیبی،مرکب،و بیز تجربی بهمنظور برآورد نسبت بیکاری در سطح استان‌های کشور-درحالی‌که اندازۀ نمونه در سطح کل کشوربهینه شده است-درنظر گرفته می‌شود. Thompson & Holmoy این ویژگی به بازه‌ای به‌صورت(به تصویر صفحه مراجعه شود)برای(به تصویر صفحه مراجعه شود)می‌رسد که در آن برآوردگر مرکبلزوما بهتر از هردو مؤلفه خود عمل می‌کند. برای محاسبه برآورد بیز تجربی (EB) نسبت بیکاری استان‌های کشور در ابتدا،ماتریس طرح X با s-2 به‌صورت زیر تعریف می‌شود: (به تصویر صفحه مراجعه شود) که در آن،(به تصویر صفحه مراجعه شود)جمعیت فعال اقتصادی مربوط به سال(1375)هریک از استان‌های کشور است. این روش به‌صورت زیر است:فرض می‌کنیم(به تصویر صفحه مراجعه شود)یک نمونه تصادفی و(به تصویر صفحه مراجعه شود)برآورد پارامتر موردنظر باشد بهطوری که برای n بزرگ داشته باشیم: (به تصویر صفحه مراجعه شود) آن‌گاه،برای تابعی مانند(0) g با مقدار حقیقی و مشتق مرتبه اول پیوسته در همسایگی(به تصویر صفحه مراجعه شود)داریم: (به تصویر صفحه مراجعه شود) که در آن،(به تصویر صفحه مراجعه شود) برآورد واریانس(به تصویر صفحه مراجعه شود)برای نسبت بیکاری با توجه به اینکه نمونه‌ها از طریق نمونه‌گیریتصادفی ساده به دست آمده‌اند،از رابطه زیر به دست می‌آید: (به تصویر صفحه مراجعه شود) که در آن(به تصویر صفحه مراجعه شود)تعداد نمونه تخصیص یافته به استان i ام و مقدار(به تصویر صفحه مراجعه شود)برآورد مستقیم نسبت بیکاریدر استان i ام است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.