Skip to main content
فهرست مقالات

ارائه سیستم هشدار پیش از موعد بحران های مالی در اقتصاد ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (28 صفحه - از 147 تا 174)

کلید واژه های ماشینی : سیستم هشدار پیش‌از موعد بحران، سیستم هشدار پیش‌از موعد، بحران، ارائه سیستم هشدار پیش‌از موعد، اقتصاد، پیش‌بینی بحران‌های مالی، ارز، اقتصاد ایران، بحران‌های مالی، ارایه سیستم هشدار پیش‌از موعد

ارایه سیستم هشدار پیش از موعد برای بحران های مالی در اقتصاد ایران نادری مرتضی* * اداره آموزش و کارورزی بانک صنعت و معدن به دلیل تاثیر منفی بحران های مالی بر عملکرد بخش واقعی اقتصادها و نیز پیامدهای رکودی متعاقب آن، اخیرا پپیش بینی بحران های مالی مورد توجه پژوهشگران اقتصادی قرار گرفته است. وقوع بحران مالی شرق آسیا در سال 1997 و احتمال بروز این بحران ها در فرایند جهانی شدن اقتصادها طی سالهای آینده، پژوهشگران اقتصادی را وادار کرده است که به موضوع پیش بینی بحران های مالی توجه ویژه ای داشته باشند. در این نوشتار، استفاده از سیستم هشدار پیش از موعد برای بحران های مالی به عنوان یک ابزار تجربی عیب یابی اقتصاد کلان برای اقتصاد ایران معرفی شده است. بر مبنای مطالعات انجام شده در دیگر کشورها و با استفاده از روش های مرسوم استخراج علایم و برآورد احتمال بحران، یک سیستم هشدار پیش از موعد بحران های مالی برای اقتصاد ایران ارایه شده که قادر است بحران های مالی را از قبل هشدار دهد. این سیستم برای رخداد بحران مالی سال 1372 شبیه سازی شده است. نتایج شبیه سازی علائم مناسبی را قبل از وقوع بحران ارائه می دهد. بدیهی است این سیستم را از طریق دیگر روش های اقتصادسنجی نیز می توان تکمیل کرد. می توان از این الگوها برای پیش بینی بحران های مالی آینده در کشور استفاده کرد.

خلاصه ماشینی:

"کامینسکی،لیزروند و رینهارت(1998)،در مطالعات خود از گونه‌های مختلفی از شاخص‌ها استفادهکرده‌اند که آنها را در 6 گروه زیر می‌توان تقسیم‌بندی کرد: 1-شاخص‌های بخش خارجی 2-شاخص‌های بخش مالی 3-شاخص‌های بخش واقعی 4-شاخص‌های بودجه یا مالیه عمومی 5-شاخص‌های ساختاری و نهادی 6-شاخص‌های سیاسی مقایسه نتایج مقالات مختلف مرور شده از سوی کامینسکی،لیزروند و رینهارت(1998)،نشاندهنده جواب روشنی در رابطه با مفید بودن هریک از شاخص‌های بالقوه برای پیش‌بینی بحران پولرایج نیست. جدول 1-ارزیابی شاخص‌های پیشروی بحران مالی (به تصویر صفحه مراجعه شود) در مطالعات انجام شده با استفاده از داده‌های ترکیبی آستانه‌های بهینه برای تعیین مرز بحران برایهر شاخص آستانه‌ای تعریف شده است که نسبت نویز به علامت( B/A )را حداقل می‌کند اما درمطالعات مربوط به کشورهای خاص یا مطالعات موردی مرز بحران در فاصله 1/5-+انحراف معیار ازمیانگین هر شاخص تعیین شده است1. ارزیابی شاخص‌های مختلف پیشروی بحران مالی در اقتصادی ایران (به تصویر صفحه مراجعه شود) 1-پسماند رگرسیون حداقل مربعات معمولی M1 (حجم پول واقعی)روی تولید ناخالص داخلی واقعی،نرخ تورم و روند زمانی در نظر گرفته شده است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) چنانکه در نمودار(1)نیز مشخص شده است؛نرخ واقعی ارز،نرخ تورم،نرخ رشد واردات،نرخ رشدرابطه مبادله،نرخ رشد سپرده‌های بانکی،بدهی‌های ارزی،نسبت بدهی‌های دولت به کل دارایی‌هایبانک مرکزی،نرخ رشد تولید ناخالص داخلی و نسبت بدهی‌های ارزی کشور به ذخایر از جمله مهمترینشاخص‌های پیشروی بحران هستند که در جدول(2)معرفی شده‌اند و بحران سال 1372 را از قبلهشدار داده‌اند. Early Warning Systems:A Survey and a Regime- Swiching Approach,IMF Working Paper,WP/03/32. Do indicator of financial crises work?An evaluation of an early warning system."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.